Bota

Mjekët e Alexei Navalny ngejnë alarmin: Nëse ai nuk heq dorë nga greva e urisë, mund të vdesë

Mjekët e Navlany, të cilët janë parandaluar të ekzaminojnë  pacientin e tyre në burg , thanë se ata po i kërkonin atij të "ndalonte grevën e tij të urisë për të shpëtuar jetën e tij".
Featured image of article: Mjekët e Alexei Navalny ngejnë alarmin: Nëse ai nuk heq dorë nga greva e urisë, mund të vdesë ALexey Navalny

RUSI– Ekipi mjekësor i Alexei Navalny të enjten e nxiti atë që “menjëherë” t’i jepte fund grevës së tij të urisë ndërsa kritiku i burgosur i Kremlinit tha se ishte plot “krenari dhe shpresë” pas protestave mbarëkombëtare në emër të tij.

Mjekët e Navlany, të cilët janë parandaluar të ekzaminojnë  pacientin e tyre në burg , thanë se ata po i kërkonin atij të “ndalonte grevën e tij të urisë për të shpëtuar jetën e tij”.

“Nëse greva e urisë vazhdon edhe pak më gjatë, ne thjesht nuk do të kemi askënd për të trajtuar së shpejti,”– tha kardiologu Yaroslav Ashikhmin dhe katër mjekë të tjerë përmes një deklarate të botuar nga Mediazona, një faqe e pavarur e lajmeve.

Perëndimi paralajmëroi Kremlinin se do të përballej me “pasoja” nëse Navalny vdiste dhe mijëra protestues dolën në rrugë në dhjetra qytete anembanë Rusisë të Mërkurën, shumë prej të cilëve po kërkonin lirimin e tij nga burgu.

Navalny: Protestuesit më japin ‘krenari dhe shpresë’

Më shumë se 1,500 njerëz u arrestuan ndërsa policia ruse u përpoq të godiste ata që nuk ishin të kënaqur me trajtimin e Navalny.

Dhe kritiku më i njohur i Presidentit Vladimir Putin falënderoi protestuesit, duke i përshkruar ata si “shpëtimin e Rusisë”, në një postim në Instagram.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

44-vjeçari tha se nuk ishte gjithnjë i vetëdijshëm “çfarë po ndodhte në të vërtetë” jashtë burgut sepse ai kishte vetëm qasje në një kanal televiziv, por avokati i tij e vizitoi atë të enjten dhe e azhurnoi atë në lidhje me zhvillimet e kësaj jave. “Dhe, sinqerisht do të them, dy ndjenja janë duke u ndezur brenda meje: krenaria dhe shpresa”.

“Njerëzit po marshojnë në rrugë. Do të thotë se ata dinë dhe kuptojnë gjithçka,” vazhdoi Navalny. “Ata nuk do të heqin dorë nga e ardhmja e tyre, e ardhmja e fëmijëve të tyre, e vendit të tyre. Po, do të jetë e vështirë dhe e errët për ca kohë. Por ata që tërheqin Rusinë mbrapa historikisht janë të dënuar. Jemi më shumë nga ne në çdo rast.”

Grevë urie

Navalny u arrestua në janar pas kthimit të tij nga Gjermania, ku ai kishte kaluar pesë muaj duke u rikuperuar pasi u helmua nga një agjent nervor. Navalny e konsideron Kremlinin përgjegjës për helmimin, por Moska ka protestuar në pafajësinë e tij.

Një gjykatë ruse atëherë gjykoi se periudha e rimëkëmbjes së udhëheqësit të opozitës në Gjermani shkeli kushtet e dënimit të tij të pezulluar për një dënim për përvetësim të vitit 2014, duke e urdhëruar atë të vuante dy vjet e gjysmë burg.

Shëndeti i tij është përkeqësuar që kur shkoi në burg. Ai kërkoi kujdesin e duhur mjekësor për një sërë sëmundjesh, duke përfshirë dhimbjen e shpinës dhe mpirjen e gjymtyrëve të tij, por ato thirrje ranë në vesh të shurdhër, duke e shtyrë atë të shpallte një grevë urie në 31 Mars.

Marrë nga DW.

Shto Koment