Bota

Mitsotakis takohet me Dendias/ Ai i përcolli urimet Ministrit të Jashtëm për menaxhimin e incidentit me homologun turk, Mevlut Tsavousoglou

 • Përplasja me ministrin e jashtëm grek, Erdogan mbështet qëndrimin e Çavusoglu: E vuri atë në vendin e tij
 • Ministri i Jashtëm informoi me hollësi Mitsotakis për përmbajtjen e bisedimeve në Ankara. Gjatë takimit, i cili zgjati më shumë se një orë, Kryeministri i shprehu kënaqësinë për mënyrën në të cilën Dendias trajtoi një diskutim të vështirë.
  Featured image of article: Mitsotakis takohet me Dendias/ Ai i përcolli urimet Ministrit të Jashtëm për menaxhimin e incidentit me homologun turk, Mevlut Tsavousoglou Nikos Dendias dhe Kyriakos Mitsotakis

  GREQI– Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis u takua me ministrin e Jashtëm, Nikos Dendias, vetëm disa orë pas takimit të tij në Ankara dhe incidentit me homologun e tij turk, Mevlut Tsavousoglou.

  Sipas mediave greke, Ministri i Jashtëm informoi me hollësi Mitsotakis për përmbajtjen e bisedimeve në Ankara. Gjatë takimit, i cili zgjati më shumë se një orë, Kryeministri i shprehu kënaqësinë për mënyrën në të cilën Dendias trajtoi një diskutim të vështirë.

  Pala greke mban tone të ulëta pas transmetimit të mesazheve dhe reagimit që ishin planifikuar të transmetoheshin nga Nikos Dendias në Ankara. Athina, siç ishte paralajmëruar se do ta bëjë këtë, nuk dha arsyetimin për veprimet turke.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Një qëndrim që u shpreh qartë, me argumente dhe brenda kufijve të duhur për nivelin e takimit dhe situatën. Mbi të gjitha, sipas analizës mbizotëruese në Athinë, shpërthimi retorik i Rexhep Tajip Erdogan në prag të mbërritjes së mysafirëve të tij, nxori në pah më tej sfondin e pandershëm të palës turke.

  (d.a/dosja.al)

  Shto Koment