Bota

Mitsotakis: Sot demokracia fitoi, jam krenar që u njoh karakteri kriminal i ”Agimit të Artë”

Sipas tij sot demokracia fitoi në Greqi dhe tashmë duhet luftuar ende në vijim racizmi, intoleranca dhe dhuna në vend.
Featured image of article: Mitsotakis: Sot demokracia fitoi, jam krenar që u njoh karakteri kriminal i ”Agimit të Artë” Kyriakos Mitsotakis

GREQI– Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ditën e sotme ka përgëzuar vendimin e Gjykatës së Apelit në Athinë për ta shpallur ”Agimin e Artë” një organizatë kriminale. në një deklaratë që ka bërë për mediat Mitsotakis thotë se si kryeministër i Greqisë duhet të jetë i rezervuar, por si qytetar grek nuk e fsheh dot kënaqësinë për njohjen e karakterit kriminal të partisë neofashiste. Sipas tij sot demokracia fitoi në Greqi dhe tashmë duhet luftuar ende në vijim racizmi, intoleranca dhe dhuna në vend.

“Me vendimin e sotëm të Gjykatës Penale tre anëtarëshe të Apelit për veprimin e Agimit të Artë, një cikël traumatik i jetës publike të vendit mbyllet. Dimensioni i tij politik, për fat të mirë, është gjykuar nga fitorja e Republikës, e cila dëboi formacionin nazist nga parlamenti. Tani, gjyqësori i pavarur po jep përgjigjen e vet. Si Kryeministër, me vetëdije përmbahem nga komentimi i vendimeve të gjykatës. Megjithatë, si një qytetar grek, unë marr pjesë në kënaqësinë universale për njohjen e karakterit të tij kriminal. Dhe unë jam krenar për qëndrimin e palëkundur të fraksionit tonë që vendosi si qëllim strategjik margjinalizimin politik dhe shoqëror të Agimit të Artë. Sepse Demokracia e Re gjithmonë, në mënyrë të qëndrueshme dhe kudo ka luftuar fashizmin. Ai denoncoi populizmin që e ngriti atë në sheshet e urrejtjes së verbër dhe dhunës. As për një moment ai nuk bashkëpunoi me përfaqësuesit e tij, qoftë në zgjedhjet politike ose në zgjedhjet parlamentare. Me një urdhër që ajo miratoi, ajo i përjashtoi ata nga fondet e shtetit. Ai madje refuzoi të legjitimojë praninë e tyre edhe në ngjarje të thjeshta, ceremoniale. Historia ka shkruar se në ditët e Demokracisë së Re, u hap rruga për gjyqin e Agimit të Artë. Në kohën e saj, një proces që zgjati për katër vjet e gjysmë gjithashtu u lehtësua dhe përshpejtua. Kështu që ne mund ta bëjmë Drejtësinë të marrë vendimet e saj sot. Formacioni nazist, pas sondazheve, u dënua gjithashtu në gjykatë. Është një dëshmi e fuqisë së sistemit parlamentar dhe ndarjes së pushteteve. Uniteti, e vërteta dhe butësia. Sidoqoftë, gjykimi i racizmit, intolerancës dhe dhunës në shoqëri mbetet në vazhdim. Demokracia fitoi sot. Na takon të gjithëve që të fitojmë çdo ditë ”.- tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Agimi i Artë” është shpallur organizatë terroriste nga Gjykata e Apelit në Athinë. Mediat fqinje shkruajnë se Apeli ka dënuar 20 anëtarë të kësaj organizate, nga ku 18 prej tyre kanë qenë deputetë Partia e “Agimit i Artë” më parë ka pasur vende në parlamentin grek, por në zgjedhjet e fundit nuk mori asnjë mandat. Të dënuarit do të përballen me vendimet gjyqësore për një sërë akuzash si vrasje, sulme të dhunëshme dhe të përgjakëshme të kryera nën maskimin e një Partie Politike. Pas këtij vendimi protesta të shumta kanë nisur në Athinë ku rreth 30 mijë qytetarë janë mbledhur para Gjykatës së Apelit. Mes mbështetësve dhe manifestuesve të tyre kanë nisur edhe përplasjet fizike gjë të ka bërë të ndërhyjë policia për të marrë nën kontroll situatën.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment