Kuriozitete

Misionet shumëditore Apollo, vaktet e “varfra” për austronautët (FOTO)

Të gjitha ushqimet e “Apollo” para fluturimit ishin ushqime me fibra të ulët, në mënyrë që astronautët të mos kishin nevojë për tualet shumë shpejt pas lëshimit në hapësirë.
Featured image of article: Misionet shumëditore Apollo, vaktet e “varfra” për austronautët (FOTO) Ekuipazhi i Apollo duke ngrënë biftek dhe vezë përpara fluturimit

“Apollo” misionet shumëditore nënkuptonte që astronautët kishin nevojë për ushqim me cilësi të mirë. Por si mund të gatuash një vakt në hapësirë ​​kur nuk ke një sobë apo ujë të nxehtë?

Çdo astronaut i NASA-s që nga Alan Shepard në vitin 1961 u është dhënë një mëngjes i lehtë përpara fluturimit, i llogritur në gram. Të gjitha ushqimet e “Apollo” para fluturimit ishin përgatitur posaçërisht për ta, me kalori në thelb, ato që mjekët i referohen si “mbetje të ulët”. Me fjalë të tjera, ushqime me fibra të ulët, në mënyrë që astronautët të mos kishin nevojë për tualet shumë shpejt pas lëshimit në hapësirë.

Misionet e hershme gjithashtu kufizuan marrjen e kafesë para fillimit, për shkak të efekteve të saj diuretike. Fluturimi i Shepard në Mërkur për shembull, ishte vetëm 15 minuta, kështu që doktorët mendonin se ai mund të shmangte urinimin deri në ulje.Për fat të keq, ata nuk llogarisnin vonesat e mbingarkesës.

Marrë dhe përshtatur nga BBC

(a.m/dosja.al)

Shto Koment