Aktualitet

Mira Rakacolli: Kemi rritje të rasteve të Covid-19 në dy javët e fundit, Universitetet vazhdojnë online

VIDEO
Ajo tha se ky vendim vjen për shkak se qëndrimi i stundetëve në konvikte shton e infeksionin dhe se ato mund të shndërrohen në vatra. Ajo ka thënë se duke qenë se Tirana ka numrin e Unieversiteve më të lartë, ardhja e studentëve dhe shkuarja në shtëpi, mund të përhapë koronavirusin
Featured image of article: Mira Rakacolli: Kemi rritje të rasteve të Covid-19 në dy javët e fundit, Universitetet vazhdojnë online Mira Rakacolli

TIRANË- Zv.minisrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, në mbledhjen që është ka zhvillaur diëtn e sotme Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka thënë se kanë vendosur që mësimi në Universitete të vazhdojë online dhe deri në një urdhë të dytë.

Ajo tha se ky vendim vjen për shkak se qëndrimi i stundetëve në konvikte shton e infeksionin dhe se ato mund të shndërrohen në vatra. Ajo ka thënë se duke qenë se Tirana ka numrin e Unieversiteve më të lartë, ardhja e studentëve dhe shkuarja në shtëpi, mund të përhapë koronavirusin

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al


“Krahas orës policore dhe ndërprerjen e fluturime me Britaninë, menduam që edhe mësimi në universitet të vijojë online. Qëndrimi në konvikte e shton rrezikun e infeksionit dhe mund të shndërrohen në vatra. Tirana ka numrin më të lartë të rasteve dhe shumica e universiteteve janë të përqendruara në Tiranë, ardhja e studentëve dhe shkuarja në shtëpi bën që të shpërndahet infeksioni edhe në ato qytete që e kemi në kontroll situatën. Pas diskutimeve të shumta, vendosëm që në të mirë ta vazhdojmë edhe pak këtë, pasi është në të mirë të shëndetit të vetë studentëve dhe të shëndetit publik. Nuk është vendim i marrë vetëm në Shqipëri, por edhe në shumë vende të botës”,- tha Rakacolli.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment