Politike

Miq dhe rivalë! Këshilltarët izraelitë më të preferuarit e politikanëve shqiptarë, mediat: Orkestruan fushatën politike në Shqipëri për PS dhe PD. Pse preferohen kaq shumë?

Më 24 maj, 2020, Jonatan Urich ndaloi publikimin e tij në rrjete sociale. Por ku shkoi? Rezulton se erdhi në Shqipëri, por nuk ishte vetëm.
Featured image of article: Miq dhe rivalë! Këshilltarët izraelitë më të preferuarit e politikanëve shqiptarë, mediat: Orkestruan fushatën politike në Shqipëri për PS dhe PD. Pse preferohen kaq shumë? Foto ilustruese

TIRANË– Mediat izraelite kanë bërë një analizë sesi këshilltarët izraelitë, të cilët kanë punuar më parë edhe me kryeministrin Benjamin Netanyahu, kanë organizuar të gjithë fushatën politike të partive kryesore në Shqipëri. Duke filluar që nga këshilltari izraelit Urich, i cili mësohet të jetë angazhuar pranë kryedemokratit Lulzim Basha.

Më 24 maj, 2020, Jonatan Urich ndaloi publikimin e tij në rrjete sociale. Por ku shkoi? Rezulton se erdhi në Shqipëri, por nuk ishte vetëm.

Takim me Ramën apo me Bashën?

Në 25 Prill, kryeministri i tanishëm shqiptar Edi Rama i Partisë Socialiste fitoi zgjedhjet kundër Lulzim Bashës, kreu i Partisë Demokratike të vendit. Basha është përballur me Ramën, një ish-piktor, në disa zgjedhje lokale dhe kombëtare përgjatë viteve. Socialistët fituan mjaft vota muajin e kaluar për të marrë 74 nga 140 vende të parlamentit shqiptar.

Partia Demokratike fitoi 59 vende, që do të thotë se do të vazhdojë të drejtojë opozitën së bashku me një pjesë të vogël të partive më të vogla. Për pjesën më të mirë të dekadës së fundit, anketuesit dhe strategët izraelitë janë bërë një shtyllë kryesore gjatë zgjedhjeve në Shqipëri dhe vendet e tjera të Evropës Lindore, duke përfshirë Serbinë, Ukrainën, Kosovën dhe Rumaninë – jo ndryshe nga këshilltarët politikë të SHBA-ve që vendosin rregullisht shenjat e tyre në Izrael zgjedhjet.

Vetë Urich ishte në anën e humbësve, duke këshilluar Bashën së bashku me Asaf Shariv, ish-këshilltar i komunikimit të kryeministrit të ndjerë Ariel Sharon dhe ish-konsullit të Izraelit në New York; Israel Einhorn. Ai që ndihmoi në fushatën e Ramës ishte Tal Silberstein, i cili shërbeu si këshilltar strategjik i Gideon Sa’ar në fushatën e marsit 2021 dhe ka qenë një shtyllë kryesore e fushatave të tjera në Evropë. Në anën e tij ishin Assaf Eisen, që ka punuar për shumë vite në Shqipëri dhe shumë vende të tjera; Ido Stossel, i cili këshilloi Laburistët në Mars; dhe Shuki Shapira. Në Tiranë dhe gjetkë në Evropë, izraelitët shihen si zotërues të fushatave politike të mediave sociale, me njohuri të specializuara për përdorimin e teknologjisë për të “thithur” votat. Në të gjithë Evropën, izraelitët krijojnë një atmosferë për të qenë magjistarë në fushatën dixhitale dhe afërsia e Tel Avivit me Evropën (Tirana është tre orë larg me aeroplan) ka ndihmuar gjithashtu në rritjen e biznesit për strategët izraelitë.

Por pavarësisht numrit të izraelitëve të përfshirë në zgjedhjet shqiptare, mediat sociale mbetën një pjesë e vogël e strategjive të partive. Sipas faqes lokale të lajmeve JOQ Albania , Rama shpenzoi shumë pak 88,000 dollarë në reklamat në Facebook, të cilat ende tejkaluan 36,000 dollarë të Bashës të shpenzuara për fushata të drejtpërdrejta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Përhapja e këshilltarëve izraelitë në zgjedhjet evropiane do të thotë që ndonjëherë strategët punojnë kundër njëri-tjetrit, dhe bashkë në një tjetër. Për shembull, në Izrael, Timori dhe Zilberstein punuan për Sa’ar, por në Shqipëri ata ishin në anët e kundërta të kutisë së votimit.

Vonë në parti

Urich ishte një shtesë mjaft e vonë në fushatën e Bashës.

Roli i tij me Likud është më pak se i kristaltë për momentin. Ndërsa një zëdhënës i partisë këmbëngul se Urich “është zëdhënës dhe këshilltar i kryeministrit”, vihet tre “shqetësimi” i tij për Shqipërinë. Ai fluturoi për në Tiranë vetëm pasi fushata u mbyll në Prill, pas zgjedhjeve të vetë Izraelit në fund të Marsit. Urich nuk pranoi t’i përgjigjej “Times of Izrael” për këtë artikull dhe në fakt ka ndaluar së iu përgjigjuri fare pyetjeve të gazetarëve. 

Marrë nga timesofisrael

(k.m./dosja.al)

Shto Koment