Politike

Ministrja meksikane dorëhiqet se vonoi pasagjerët e një avioni, Vasili: Rama shkruan përçartje mëngjezore

Petrit Vasili ka hequr paralele me liderëve perëndimor dhe kryeministrit Edi Rama, që sipas tij janë dorëhequr për parime. Ai shprehet se ndërsa ministrja e Meksikës dorëhiqet për parime, Rama shkruan përçartjen mëngjezore.
Featured image of article: Ministrja meksikane dorëhiqet se vonoi pasagjerët e një avioni, Vasili: Rama shkruan përçartje mëngjezore Petrit Vasili

TIRANË- Ish-kryetari i grupit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar lidhur me letrën e 5 të kryeministrit Edi Rama, drejtuar liderit të opozitës Lulzim Basha.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Vasili heq paralele mes Ramës dhe udhëheqëve të tjerë perëndimor si May dhe Kurz, por edhe me ministren e Mjedisit në Meksikë, Josefa Gonzales Blanco Ortiz Mena, e cila ka dhënë dorëheqjen për shkak të një vonese që u ka shkaktuar disa pasagjerëve në një avion.

Sipas Vasilit, “ministrja e Meksikës dorëhiqet për shkak të parimeve, ndërsa Rama shkruan përçartje mëngjezore”.

Postimi i plotë:

Ministrja e Meksikes dorehiqet per parime, ndersa Rama shkruan percartje mengjezore!?

Doreheqjet per shkak te standarteve te larta te politikes parimore nga Austria, Anglia edhe nga Meksika e larget jane prova, qe ndan nje politikan nga nje sharlatan.

Dihet pse dha doreheqjen Kurz dhe May.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por sot vjen nje shembull i jashtezakonshem nga Meksika.

Lexojeni arsyen e doreheqjes se ministres se mjedisit te Meksikes dhe kuptoni cfare kryeministri eshte Edi Rama dhe cfare standartesh morale dhe politike mizerabel e udheheqin tek zvarritet turpshem neper letra te cartura,qe vijne ere injorance e mediokritet dhe myk padijeje.

Josefa Gonzalez Blanco Ortiz Mena, ministre e Mjedisit dhe Burimeve Natyrore te Meksikes dha dorëheqjen pasi ajo kishte shkaktuar nje vonesë për udhëtarët, që udhëtonin në ate aeroplan dhe ekuipazhin e saj.

Gonzalos deklaroi dorehjen dhe tha:
“Nuk ka asnjë justifikim. Askush nuk duhet të ketë privilegje dhe përfitimet e një personi, madje edhe në kryerjen e detyrave të veta, nuk mund të jenë mbi mirëqenien e shumicës”.

Kujtojmë se në letrën e 5-të kryeministri Rama, shpreh vendosmërinë e tij për mosshtyrjen e zgjedhjeve. Ai zhvendosi me një ditë çeljen e fushatës elektorale duke e çuar në 1 qershor, për shkak se data 31 përkon me protestën e thirrur nga opozita. (Lexo këtu)

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment