Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 13 viktima dhe 782 raste të reja regjistrohen në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 13 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë.
Featured image of article: Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 13 viktima dhe 782 raste të reja regjistrohen në 24 orët e fundit në Shqipëri Të dhënat për Covid -19

SHQIPËRI- 852 viktima, 19 mijë e 156 të infektuar aktivë dhe  20 mijë e 484 të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 13 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Vlora, 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci dhe 1 qytetar nga Korça. kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 852. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.256 testime, prej të cilave 782 kanë rezultuar pozitiv.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 315 raste në Tiranë, 46 raste në Sarandë, 32 raste në Fier, Kavajë, Vlorë, 31 raste në Berat, 30 raste në Durrës dhe Lushnje, 28 raste në Shkodër, 23 raste në Elbasan, 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kolonjë, 18 raste në Pogradec, 16 raste në Kuçovë, 15 raste në Kurbin, 10 raste në Krujë, 9 raste në Has dhe Përmet, 8 raste në Malësi e Madhe, 7 raste në Kukës, Mirditë, Mallakastër, Gramsh, 6 raste në Mat, 5 raste në Korçë dhe Delvinë, 4 raste në Peqin dhe Skrapar, 1 rast në Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve. MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.

COVID-19 – Statistika (03 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 782

Të shëruar ne 24 orë 572

Të shtruar në spitale 480

Humbje jete në 24 orë 13

Testime ditore 2.256

Testime totale 197.062

Raste pozitive 40.501

Raste të shëruara 20.484

Raste Aktive 19.165

Humbje jete 852

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10282

Durrës 1320

Elbasan 794

Fier 1455

Korçë 982

Vlorë 953

Shkodër 844

Lezhë 742

Berat 649

Kukës 397

Dibër 213

Gjirokastër 534

(A.k.dosja.al)

Shto Koment