Rajoni

LAJM I MIRË/ Ministri i Shëndetësisë në Itali: Nga janari do të kemi vaksinat e para kundër COVID-19

Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, në një deklaratë për mediat ka thënë se vaksina do të jetë falas për të gjithë. Ndërsa prioritet të parët do ketë personeli shëndetësor dhe mjekët.
Featured image of article: LAJM I MIRË/ Ministri i Shëndetësisë në Itali: Nga janari do të kemi vaksinat e para kundër COVID-19 Roberto Speranza

ROMË-Italia do të nisë programin e vaksinimit në masë për Covid-19 në fillim të vitit të ardhshëm. Këtë lajm e ka konfirmuar Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, i cili në një deklaratë për mediat gjithashtu ka thënë se ajo do të jetë falas.

Sakaq, pothuajse si të gjithë vendet dhe në Itali, sipas tij prioritet për vaksinën si fillim do të ketë personeli shëndetësor dhe të moshuarit.

Të nderuar kolegë, për stuhinë që po kalojmë, më në fund kemi një destinacion përpara nesh, ne kemi një rrugë të pastër dhe një strehë të sigurt. Tani është e mundur, pasi me shumë gjasë, duke nisur nga janari do të kemi vaksinat e para dhe më pas do të jemi në gjendje që të vaksinojmë një numër gjithnjë e më të madh italianësh. Kjo është pika e kthesës, të cilën e kemi pritur dhe drejt së cilës kemi punuar për shumë muaj. Blerja e vaksinës do të centralizohet dhe shpërndahet falas për të gjithë italianët. E centralizuar dhe shpërndarë falas për të gjithë”, u shpreh Speranza.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që prej fillimit të pandemisë në Itali janë shënuar 1,620,901 raste pozitive me Covid-19 dhe kanë ndërruar jetë 56,361 persona.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment