Rajoni

Ministri i Jashtëm i Greqisë takon Dulen dhe kreun e Omonia-s: Mbështesim minoritetin në Shqipëri

Dendias u takua me përfaqësuesit e Unionit Demokratik të Shqipërisë për Minoritetin Grek "Omonoia" dhe Partinë për të Drejtat e Njeriut.
Featured image of article: Ministri i Jashtëm i Greqisë takon Dulen dhe kreun e Omonia-s: Mbështesim minoritetin në Shqipëri Ministri të Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias

ATHINË- Greqia shprehet se mbështet  fort pakica etnike greke në Shqipërisë, kjo ishte deklarata e Ministri të Punëve të Jashtme Nikos Dendias të mërkurën pas takimit me përfaqësuesit e komunitetit në Athinë.

Dendias u takua me përfaqësuesit e Unionit Demokratik të Shqipërisë për Minoritetin Grek “Omonoia” dhe Partinë për të Drejtat e Njeriut.

Në një postim në mediat sociale mbi takimin, Dendias tha, “Greqia qëndron me vendosmëri ndaj pakicës etnike greke të Shqipërisë.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më tej, ministri tregoi një fotografi të bërë në vitin 1909 dhe përshkruante studentët në Shkollën Greke në malin Himare, nga vinin paraardhësit e Dendias.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment