Rajoni

Ministri i jashtëm Di Maio: Italia ndër vendet e para në botë që do të marrë vaksinën anti-Covid

Sipas të dhënave të fundit, numri i rasteve me COVID-19 ka pësuar rënie në Itali, por niveli i vdekshmërisë është rritur prej në 42% në shtatë ditët e fundit.
Featured image of article: Ministri i jashtëm Di Maio: Italia ndër vendet e para në botë që do të marrë vaksinën anti-Covid Luigi Di Maio

ROMË– Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio tha ditën e sotme se vendi i tij  do të jetë ndër vendet e para në botë që do të marrë vaksinën anti-Covid.

“Italia është pjesë e dy marrëveshjeve të mëdha ndërkombëtare, ajo me Pfizer dhe ajo me AstraZeneca, të cilat kanë përparuar dhe po arrijnë sukses të madh në prova,”-tha ai.

Sipas të dhënave të fundit, numri i rasteve me COVID-19 ka pësuar rënie në Itali, por niveli i vdekshmërisë është rritur prej në 42% në shtatë ditët e fundit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Italia është një prej vendeve më të prekura nga pandemia e koronavirusit, pasi ka shënuar 1,272,352 raste të infektuara, nga të cilat janë ndërruar jetë 47,217 persona.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment