Politike

Ministri holandez ‘tërheq veshin’ Shqipërisë: Bandat e kokainës po fitojnë pushtet, punoni më fort

Ministri Grapperhaus është shprehur se bandat shqiptare janë kthyer në një rrezik mjaft të madh për Hollandën, dhe janë ndër furnizueset kryesore të kokainës.
Featured image of article: Ministri holandez ‘tërheq veshin’ Shqipërisë: Bandat e kokainës po fitojnë pushtet, punoni më fort

HOLANDË- Ministri i Drejtësisë dhe Sigurisë në Holandë Ferdinand Grapperhaus ka dekaruar se Shqipëria duhet të bëjë më shumë punë për të frenuar kriminelët.Ketë deklarartë minisri holandez e bëri, pak ditë pasi zhvilloi një vizitë zyrtare në vendin tonë.

Grapperhaus është shprehur se bandat shqiptare janë kthyer në një rrezik mjaft të madh për Hollandën, dhe janë ndër furnizueset kryesore të kokainës.

Bandat shqiptare po fitojnë gjithnjë e më shumë pushtet. Kriminelët shqiptarë punojnë në mënyrë të organizuar, janë kthyer në partner të besueshëm dhe për kriminelë të vendeve të tjera. Bandat shqiptare të kokainës aktive nga Amerika e Jugut deri në Limburg. Kokaina hyn nga shqiptarët përmes portit të Roteradmit. Shqipëria duhet të mendojë seriozisht për zgjidhjen e problemit.

Ministri i Drejtësisë dhe Sigurisë në Holandë Ferdinand Grapperhaus

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, pak ditë më parë në Tiranë, ministri holandez pati një takim me Etilda Gjonajn ku u shpreh: “Hapa shumë të rëndësishëm janë ndërmarrë gjatë viteve të fundit, ne e ndjekim këtë ecuri gjatë gjithë kohës, ku institucionet e reja të drejtësisë po formohen. Holanda mbështet perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe unë do ta inkurajoj Shqipërinë që të vazhdojë të tregojë rezultate të prekshme dhe të vazhdueshme”.

Ndërkohë qe mediat në Holandë raportojnë se shqiptarët janë të vështirë që të identifikohen, pasi ata nuk lëvizin me makina të shtrenjta dhe nuk e reklamojnë jetën e luksit.

(a.m.dosja.al)

Shto Koment