Bota

Koronavirusi në Britani, Hancock: COVID mund të menaxhohet si grip, do të jetojmë me të si një sëmundje stinore

Komentet e Sekretarit të Shëndetësisë sugjerojnë që qeveria nuk beson se mund ta çrrënjosë plotësisht virusin, në vend që të bëhet pjesë e rregullt e jetës. Hancock gjithashtu zbuloi se ai ishte i bindur se Mbretëria e Bashkuar mund të ofronte vaksinën për të gjithë të rriturit deri në Shtator. 
Featured image of article: Koronavirusi në Britani, Hancock: COVID mund të menaxhohet si grip, do të jetojmë me të si një sëmundje stinore Matt Hancock

BRITANI– Ministri i Shëndetësisë së Britanisë, Matt Hancock ka thënë se Britania e Madhe do të merret me koronavirusin për një kohë të gjatë pasi zbuloi se si ai mendon se vaksinat dhe trajtimet e tjera do të bëjnë të mundur që koronavirusi të kthehet si gripi stinor dhe të jetë prezent për një kohë të gjatë.

Komentet e Sekretarit të Shëndetësisë sugjerojnë që qeveria nuk beson se mund ta çrrënjosë plotësisht virusin, në vend që të bëhet pjesë e rregullt e jetës. Hancock gjithashtu zbuloi se ai ishte i bindur se Mbretëria e Bashkuar mund të ofronte vaksinën për të gjithë të rriturit deri në Shtator.

Ajo vjen ndërsa u zbulua se NHS është në rrugën e duhur për të arritur qëllimin e saj për të vaksinuar 15 milion britanikë nesër. Në një hap të madh përpara në betejën kundër koronavirusit, janë administruar 14,012,224 doza të para të goditjeve Pfizer dhe Oxford. Totali përfshin më shumë se 500,000 nga e enjtja, që do të thotë se objektivi prej 15 milion duhet të arrihet sot, 48 orë para afatit.

Duke folur në një intervistë, Hancock tha se ilaçet e reja të krijuara për të trajtuar virusin duhet të mbërrijnë këtë vit.  Ai u shpreh se kjo do të thotë që, së bashku me përdorimin e vaksinave, Covid duhet të bëhet një sëmundje e shërueshme.

Të Shtunën qeveria do të njoftojë se trajtimet më inovative në botë të Covid do të gjurmohen shpejt përmes sistemit të gjykimit klinik të MB. Kjo do të shtonte trajtimet në dispozicion të pacientëve në muaj në vend se në vite.  Sipas DailyMail, Britania tashmë ka aprovuar dexamethasone dhe tocilizumab për të ndihmuar në luftën kundër virusit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

”Nëse Covid-19 përfundon si grip, kështu që ne jetojmë jetën tonë normale dhe zbutemi përmes vaksinave dhe trajtimeve, atëherë mund të vazhdojmë përsëri me gjithçka. Unë jam i bindur që mund të ofrojmë vaksinën për të gjithë të rriturit deri në Shtator” -tha Hancock.

Ai gjithashtu ndau optimizmin e tij në lidhje me përhapjen e vaksinave duke ndihmuar në mposhtjen e virusit dhe rritjen e shpresave të pushimeve verore. Sidoqoftë, ai nuk pranoi të zbulonte ose të sugjeronte se kur mund të hiqej bllokimi, ndërsa paralajmëroi se mund të duhej deri në 2024 që kombi të rimëkëmbet ekonomikisht.

Rastet me vdekje dhe vdekjet po vazhdojnë të bien në të gjithë Britaninë, të dhënat zyrtare zbuluan dje ndërsa shkencëtarët më të mirë pohuan se norma R ka rënë nën nivelin thelbësor për herë të parë që nga korriku dhe pranuan se besojnë se kjo mund të jetë bllokimi përfundimtar.

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë deklaruan 15,144 raste të tjera, 21 për qind më pak në një javë. Kjo do të thotë që 4 milion britanikë kanë rezultuar pozitivë që kur filloi pandemia, por numri i vërtetë është miliona më shumë.  758 viktima të tjera u shtuan gjithashtu në taksën zyrtare, me shifrën që kishte rënë me një të katërtën të Premten e kaluar.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment