PolitikeRajoni

Minishengeni/ Haradinaj: Derisa Kosova s’njihet nga Serbia dhe mohohet masakra e Reçakut, puna e mbarë pa ne

Haradinaj tha se idea e minishengenit është heqja e taksës që Kosova i ka vënë Serbisë.
Featured image of article: Minishengeni/ Haradinaj: Derisa Kosova s’njihet nga Serbia dhe mohohet masakra e Reçakut, puna e mbarë pa ne Ramush Haradinaj

KOSOVË– Kryeminstri në ikje i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar për minishegenin ballkanik, ku liderët e ballkanit u mblodhën në Tiranë. Haradinaj tha se idea e minishengenit është heqja e taksës që Kosova i ka vënë Serbisë. Haradinaj tha se përderisa Kosova nuk njihet nga Serbia dhe mohohet masakra e Reçakut, iu mbetet t’iu thonë puna e mbarë pa ne.

“Kosova nuk ka nevojë për një minishengen që kryeqytet ka Serbinë. Idea e minishengenit është heqja e taksës që Kosova i ka vënë Serbisë. Edi Rama është vëllai im. Nëse Ramës i dhimbsen kosovarët, le të largojë taksën e vendosur në rrugën e Kombit. Përderisa Kosova nuk njihet nga Serbia dhe mohohet masakra e Reaçakut, puna e mbarë pa ne”, u shpreh Haradinaj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot në Tiranë është mbajtur takimi i tretë i Mini-Shengenit. Në takim ka marrë pjesë dhe Mali i Zi dhe tashmë janë katër vende që e përkrahin këtë nismë. Liderët zhvilluan një viztë në Durrës dhe panë nga afër dëmet e tërmetit. Zaev, Vuçit dhe Gjukanoviç premtuar se do ndihmojnë Shqipërinë dhe thanë se Mini-Shengeni do rrisë ekonomitë e vendeve. Ndërkohë, Rama ka folur për Kosovën dhe tha se është përjashtuar vetë dhe liderët po e fusin në një rrugë qorre.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment