Politike

“Mini-shengeni Ballkanik”/ Endri Fuga kapet me Genc Pollon: Të jesh kundër pa e ditur përse je kundër, gjithçka që është rëndë dakord…

Endri Fuga shprehet se kjo nismë është thjesht shprehje vullneti dhe ndërmarrje hapash konkrete për të bërë të mundur gjithçka që deri më tani nuk është rënë dakord.
Featured image of article: “Mini-shengeni Ballkanik”/ Endri Fuga kapet me Genc Pollon: Të jesh kundër pa e ditur përse je kundër, gjithçka që është rëndë dakord… Endri Fuga dhe Genc Pollo

Tiranë- Drejtori i Komunikimit pranë kryeministrit Edi Rama ka reaguar ndaj kritikëve të “Minishengenit Ballkanik”. Ai është shprehur se nisma Shqipëri-Maqedonisës së Veriutdhe Serbisë nuk përmban asnjë nënshkrim, pasi është thjesht shprehje vullneti.

“Të jesh kundër, pa e ditur përse je kundër…Nisma Shqipëri-Maqedoni e Veriut-Serbi nuk përmban asnjë nënshkrim, pasi është thjesht shprehje vullneti dhe ndërmarrje hapash konkrete për të bërë të mundur gjithçka që është rënë dakord me kohë por që ende nuk është realizuar dot” shkruan në Twitter Endri Fuga pas reagimit të Genc Pollos.

Ky i fundit është shprehur më herët: “Qendrimi më i arsyeshëm, i sinqertë, e i ndershëm në nivel qeverie deri më tani vjen nga Mali i Zi. Qartë e shkoqur thuhet se “marrëveshja minishengen e iniciuar nga Vuçiç&Rama është e panevojshme pasi të gjitha synimet e shpallura realizohen nga marëveshjet ekzistuese”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 10 nëntor në Ohër u zhvillua samiti për “Shengenin Ballkanik”. Pritet që mbledhja e radhës për këtë nismë të zhvillohet në Durrës më 21 dhjetor. Kryeministri Rama, sa i përket refuzimit të Kosovës, theksoi se ky shtet i vetëpërjashtua pa asnjë arsye. Ai shtoi më tej se dera për këtë nismë është e  hapur për këdo, për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe i nënvizoi Vuçiç-it se Serbia duhet të njohë Kosovën. Kryeministri shqiptar deklaroi se ‘Shengeni Ballkanit’ nuk është një nismë kundër BE-së.

Postimi në Twitter

J.V/Dosja.al

2 Komente në ““Mini-shengeni Ballkanik”/ Endri Fuga kapet me Genc Pollon: Të jesh kundër pa e ditur përse je kundër, gjithçka që është rëndë dakord…

  1. Kam një pyetje për Edi Ramën dhe të gjithë ata që i shkojnë pas: Përse na duhet mini shëngeni në një kohë kur shqiptarët shkojnë pa viza në Mal të zi, Kosovë Maqedoni e veriut SERBI
    Ka njeri që ja dinë pse në kësaj

  2. Pordhe me rigon=shengeni ballkanik

Shto Koment