Politike

Milot-Balldren/ Murrizi: Kam votuar kundra, projekti në duart e dy firmave piramidale

Murrizi u shpreh se kompanitë që kanë borxhe nuk mund të ndërtojnë rrugë

TIRANË- Deputeti Myslim Murrizi  gjatë seancës së sotme plenare ka deklaruar se është kundra votimit të projektit Milot-Balldren, pasi sipas tij ky projekt do u jepet dy firmave piramidale, të cilat deklarojnë fitim qesharak.

Murrizi u shpreh se kompanitë që kanë borxhe nuk mund të ndërtojnë rrugë. Ai foli edhe për informalitetin ku tha me ironi se: “i arrestoni të hënën, i nxirrni të martën”.

Rruga Milot-Balldren- Kam votuar kundra se është një ofertë e pakërkuar nga askush dhe u jepet dy firmave piramidale, të cilat deklarojnë fitim minimal, qesharak. Ky është turp. Të dyja këto kompani u kanë 10 milionë euro borxh të tretëve. Cila bankë e lajthitur mund të japë 300 mln euro kredi? Kush e merr përsipër këtë? Jam kundra këtij projekti se mbajnë erë të gjitha PPP-të. Kompanitë që kanë borxhe nuk mund të ndërtojnë rrugë. Koncesioni i Rinasit, portit të Durrësit, koncesionit të kompanisë së kontrollit të automjeteve,  Fusha, sh.p.k…janë vjedhje. Keni filluar një farë aksioni informalitetit gjoja, i arrestoni të hënën, i nxirrni të martën”, u shpreh Murrizi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në seancën e sotme plenare pati diskutime për Reformën Zgjedhore, ku pati debate mes Myslim Murrizit dhe Taulant Ballës. Nuk mungoi edhe një deklaratë nga Ditmir Bushati, i cili deklaroi se kemi një sistem pa vlera. Kryeministri Edi Rama nuk ishte i pranishëm pasi ndodhet në Vjenë.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment