Sport

Milani, Pioli para Veronës: “Tani është koha të shtrëngojmë dhëmbët”

Trajneri i kuqezinjve gati për sfidën në “Bentegodi” pa disa lojtarë kryesorë: “Ne kemi bërë mirë, por këto dy muaj të ardhshëm do të vendosin rezultatin e sezonit”
Featured image of article: Milani, Pioli para Veronës: “Tani është koha të shtrëngojmë dhëmbët”

ITALI – Milani po përjeton momentin më të komplikuar nën drejtimin e Pioli, pas një viti të kaluar në krye për lojëra dhe rezultate. Barazimi në minutën e fundit me Udinezen lëvizi renditjen, por skuadra kuqezi duket në vështirësi për shkak të gjendjes fizike dhe ideve të lojës: “Ne jemi një grup i ri, – komentoi Pioli në konferencë, – dhe madje, duke kaluar nëpër këto vështirësi, ne mund të jemi ambiciozë për cilësitë tona, por tani është koha të shtrëngojmë dhëmbët”.

Çfarë ka ndryshuar te Milani midis vitit 2020 dhe 2021?

“Nëse krahasojmë dy vitet kalendarike është e qartë se rezultatet e këtij viti janë më të ulëta, por që të kishim atë qëndrueshmëri të performances, ishte e vështirë të mendohej. Fatkeqësisht kemi më shumë dëmtime, sesa mund të mendonim, por është një sezon i veçantë, në të cilin luajmë shumë, pastaj kemi edhe Covid. Eshtë koha të shtrëngojmë dhëmbët dhe të përpiqeni të fitoni sa më shumë lojëra të jetë e mundur. Ne kemi bërë mirë, por këto dy muaj të ardhshëm do të vendosin rezultatin e sezonit”.

Si e vlerësoni ju për Veronën e Juriç?

“Ata po bëjnë një punë të shkëlqyeshme, ekipi i tij është rritur shumë gjatë ndërrimit të lojtarëve. Ata janë një ekip fizik dhe teknik, për t’u trajtuar me kujdes. Verona ishte në gjendje të ndalonte Juventusin, të mundte Atalantën dhe Napolin. Ata kanë vlera dhe ne do të duhet të jemi të vëmendshëm dhe shumë aktivë, duke mos u dhënë atyre pika referimi”.

Si mund të jetë Milani, gjithmonë si ai i Romës?

“Për të luajtur një lloj të caktuar loje, duhet gjithashtu që edhe kundërshtari të luajë në një mënyrë të caktuar, jo të gjithë të mbyllur prapa. Të presësh të njëjtën performancë kundër një kundërshtari si Udineze, që nuk të lë të luash është e gabuar. Skuadra dha gjithçka edhe kundër tyre, por ne nuk kishim ritëm dhe cilësi, duke paguar me rezultatin. Ne jemi një ekip i ri që duhet të rritemi edhe duke kapërcyer këto vështirësi”.

Leao do të jetë akoma në qendër të sulmit?

“Ai duhet të japë më të mirën e tij në lojë dhe në stërvitje. Kundër Udinezes ai nuk e gjeti bastin fitues, pasi friulianët janë mbyllur gjithmonë mirë. Ne kemi nevojë për të lëvizur pak më shumë dhe të jemi më të vendosur. Dhe ai e di se ka ende shumë punë për të bërë”.

Sa do të vini bast për Milanin në Champions League?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Gjithmonë vemë bast për veten dhe se do të japim më të mirën. Janë shtatë skuadra shumë të forta, ne duam të shkojmë në Champions League dhe nëse jo, do të zhgënjehemi. Por tani duhet të japim gjithçka, duke parë përpara me besim”.

Si po ia kalon Romanjoli?

“Ai e pranoi zgjedhjen time, por sigurisht që nuk ishte i lumtur dhe me të drejtë. Ai punoi si gjithmonë me vullnet, duke e bërë veten efektiv kundër Udinezes. Por zgjedhjet janë të miat”.

A është e rëndë mungesa e Benacer? A ka frikë lojtari të kthehet në fushë pas tre dëmtimeve?

“Ai ka pasur dy dëmtime, tani për tani nuk do ta lëmë të luajë, nëse nuk është në 100%. Ekziston pak frikë për kthimin në fushë dhe po punon që ai të ndjehet mirë.

A do të nevojitet më shumë Kruniç apo Diaz për ndeshjen në Verona?

“Kundër Veronës kemi barazuar vitin e kaluar dhe këtë vit në “San Siro”. Kundërshtari do të na vërë në vështirësi, prandaj duhet të jemi të gatshëm. Të dy lojtarët kanë karakteristika të ndryshme, por Kruniç aktualisht ka avantazhin ndaj Diaz”.

Në çfarë gjendje është Tonali?

“Ai është duke u rritur, por ka qenë i lodhur, ne do të shohim nëse ai mundet të luajë”.

B.T (Dosja.al)

Shto Koment