Bota

Pas 40 vitesh i larguar nga vendi i tij , Milan Kundera fiton çmimin prej 10,000 dollarë në Republikën Çeke

Kryetari i Shoqërisë Franz Kafka Vladimír Železný tha se Kundera fitoi këtë çmim për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në kulturën Çeke dhe për një përgjigje të padepërtueshme në kulturën evropiane dhe botërore.
Featured image of article: Pas 40 vitesh i larguar nga vendi i tij , Milan Kundera fiton çmimin prej 10,000 dollarë në Republikën Çeke Milan Kudera

ÇEKI– Milan Kundera, me shtetësi çeke, i cili është kthyer vitin e kaluar në vendin e tij, pas 40 vitesh, ka fituar një nga çmimet letrare më prestigjioze të Republikës Çeke, çmimin “Franz Kafka”.

Çmimi prej, 10,000 dollarë, i organizuar nga Shoqata Franz Kafka dhe qyteti i Pragës, zgjidhet nga një juri ndërkombëtare.

Kryetari i Shoqërisë Franz Kafka Vladimír Železný tha se Kundera fitoi këtë çmim për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në kulturën Çeke dhe për një përgjigje të padepërtueshme në kulturën evropiane dhe botërore.

Kundera u përjashtua për aktivitete anti-komuniste nga partia Çekosllovake në 1950. Ai u bë një figurë urrejtjeje për autoritetet dhe përfundimisht u arratis në Francë në 1975.
Shtetësia e tij Çeke u revokua në 1979 pas botimit të romanit të tij “Libri i të Qeshurit dhe Harrimi”, i cili aty përshkruante presidentin e atëhershëm çekosllovar Gustáv Husák si “presidentin e harrimit”, dhe ai u bë një qytetar francez në 1981.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa nga veprat e tij më të njohura, u ndaluan në atdheun e tij deri në fund të viteve 80, ndërsa romani i Pavarësisë i vitit 1988 ishte romani i tij i fundit i shkruar në çekisht. Që atëherë ai ka shkruar në frëngjisht.

Në një intërvistë për York Times në 1984, Kundera ka thënë:

A e konsideroj jetën time në Francë si një zëvendësim, një jetë zëvendësuese dhe jo një jetë reale? A i them vetes: Jeta jote e vërtetë është në Çekosllovaki, midis bashkatdhetarëve tuaj të vjetër’?Apo e pranoj jetën time në Francë këtu ku jam në të vërtetë, si jetën time reale dhe përpiqem ta jetoj plotësisht? Unë zgjodha Francën,”- ka thënë ai.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment