Aktualitet

Mijëra efektivë blindojnë qendrat e votimit, garantojne proces zgjedhor të qetë

Që nga dhjetori janë trajnuar 7519 punonjës policie për t’u angazhuar në këto zgjedhje dhe asnjë punonjës me më pak se katër muaj eksperiencë nuk është angazhuar.
Featured image of article: Mijëra efektivë blindojnë qendrat e votimit, garantojne proces zgjedhor të qetë Foto Ilustruese

SHQIPËRI– 5200 punonjës policie janë ne gatishmëri ditën e sotme pranë qendrave të votimit për ruajtjen e rendit dhe sigurisë në to. Vendosja e tyre ka ardhur me urdhër të drejtorit të përgjithshëm të policisë Ardi Veliu.

Që nga dhjetori janë trajnuar 7519 punonjës policie për t’u angazhuar në këto zgjedhje dhe asnjë punonjës me më pak se katër muaj eksperiencë nuk është angazhuar. Policia ka organizuar një plan me katër faza të cilin do ta ndjekë për të garantuar një process zgjedhor sa më të qetë.

Rëndësi i është kushtuar ruajtjes së personaliteteve dhe institucioneve ku koordinohen forcat e policisë dhe ato komando.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Policia e shtetit ka referuar në prokurori më shumë se 30 raste që lidhen me krimet zgjedhore.

Për shkak të situatës pandemike KQZ kërkon që policia të mos lejojë asnjë grumbullim 150 metra afër qendrave të votimit në vorim nga vitet e tjera.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment