Politike

Meta thirrje qytetarëve: Zgjidhja e krizës së COVID-19 është në dorën tuaj, respektoni masat e qeverisë

Meta tha se fuqia e përballimit të kësaj krize qëndron tek ndërgjegjësimi i çdo qytetari për të respektuar të gjitha masat e marra.
Featured image of article: Meta thirrje qytetarëve: Zgjidhja e krizës së COVID-19 është në dorën tuaj, respektoni masat e qeverisë Ilir Meta, President i Shqipërisë

TIRANË- Presidenti, Ilir Meta ka thënë sot se situata me përballimin e COVID-19 është nënkotroll dhe gjithçka varet sjella e qytetarëve, por dhe ecuria e pandemisë globalisht. Meta ka qenë sot i ftuar në emisionin “Real Story”, Meta tha se fuqia e përballimit të kësaj krize qëndron tek ndërgjegjësimi i çdo qytetari për të respektuar të gjitha masat e marra.

Unë vlerësoj se situata në këtë drejtim është në kontroll për momentin, por do të varet nga ecuria e kësaj pandemie. Ndaj kërkohet ndihma e qytetarëve, pasi në rastet që kemi shpërthim në disa drejtime, situata mund të bëhet e vështirë. Duhet ndihma e qytetarëve, që mos të shkojmë drejtim një kolapsi dhe do të jetë e vështirë që të ndihmojnë dhe qytetarët. Ndaj duhet të respektohen masat kufizuese. Është situatë që do të kalojë. Mendoj se kjo është një çështje që ka nisur dhe po zhvillohet. Po rriten kapacitete laboratorike. Njëkohësisht po rriten kapacitetet dhe infrastruktura njerëzore e laboratorike, për të realizuar me sukses dhe për të pasur situatën në kontroll sa më të mirë.”, u shpreh Meta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Harta e të prekurve në Shqipëri është zgjeruar, ku epiqendra e COVID-19 është Tirana, e pas saj vjen Fieri e Korça. Ndërkohë që janë 146 të infektuar, 17 prej të cilëve janë shëruar dhe 5 viktima. Lezha, Shkodra, Vlora, Kavaja e Elbasani janë qytetet e tjera të prekurve. Gjendja e e të shtruarve në pavion është e stabilizuar deri më tani, ndërkohë që autoritetet bëjnë thirrje që qytetarët të qëndrojnë brenda.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment