LIVE UPDATES
Politike

Meta takon opozitën, shpall datën e re të zgjedhjeve: 13 tetor, dekretin e çoj edhe në Hagë!

27 Qershor 2019, 06:27 Nga DOSJA
Meta takon opozitën, shpall datën e re të zgjedhjeve: 13 tetor,

TIRANË-Presidenti Ilir Meta ka dekretuar një datë tjetër zgjedhjesh. Pasi zhdekretoi 30 qershorin, Meta u konsultua sot me Bashën, aleatët e opozitës dhe caktoi 13 tetorin si datën e radhës kur mund të zhvillohen zgjedhjet. Presidenti e arsyetoi vendimin e tij, si të bazuar në Kushtetutë dhe si afatin për të ndihmuar vendin për hapjen e negociatave. Në fjalën e tij, ai nuk kurseu mesazhet politike për Ramën, të cilit i bëri me dije se “E ndan Monikën nga Republika”.  Pas këtij vendimi ka reaguar menjëherë kryeministri që e ka cilësuar si një çmenduri të dytë vendimin e Metës.

Takimet e Metës

Sot ishte ditë e ngjeshur për Ilir Metën. Presidenti e nisi që pa gdhirë mirë ditën e takimeve, kur në orën 04:45, u shfaq tek presidenca. 4 orë më vonë, presidenti priti Lulzim Bashën për 20 minuta, e pas tij të gjithë aleatët e PD me radhë. Aleati i PD, Dashamir Shehi, zbuloi se presidenti Meta në darkë do të bëjë publik dekretin për një datë të re zgjedhjesh lokale. Pas aleatëve të Bashës, presidenti priti ambasadorët e vendeve të BE. 

Refuzimi i Ramës

I vetmi që refuzoi takimin me kreun e shtetit, ishte kryeministri Edi Rama. Pas letrës që Meta i dërgoi dje, Rama e mbajti fjalën dhe nuk shkoi më në takim, por bëri not shumë pranë presidencës në një ambient sportiv privat.

Takimi Basha-Meta

Më herët, i përpiktë në orar, kryedemokrati u prit nga këshilltarët e Metës e më pas shtrëngoi dhe duart me të. Biseda që pritej të ishte gjatë dhe shteruese zgjati vetëm 20 minuta. Kreu i opozitës u largua nga Presidenca dhe nuk preferoi që të komentonte takimin para gazetarëve.

Ndërsa Ilir Meta nga ana tjetër në një reagim në Facebook, reagoi duke thënë se kishin zhvilluar një bisedë për krizën aktuale që po kalon vendi dhe se kërkohej përgjegjshmëri europiane nga të gjithë që kjo krizë të zgjidhej. 

(A.B.F.G/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ilir meta lulzim basha takimi meta basha zgjidhja e krizes politike ilir meta lulzim basha takimi meta basha zgjidhja e krizes politike

Sondazh

Poll

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.