Politike

“Vizioni i tij mbetet gjithmonë aktual”/ Meta përkujton 76-vjetorin e lindjes së Ibrahim Rugovës : Prijës i vlerave demokratike dhe i qëndresës qytetare

Meta në statusin e tij e konisderon Rugovën si një Burrë Shteti i kombit shqiptar duke shtuar se dhe vizioni, i tij,  urtësia e largpamësia për të ardhmen europiane të Kosovës mbeten përherë aktuale.
Featured image of article: “Vizioni i tij mbetet gjithmonë aktual”/ Meta përkujton 76-vjetorin e lindjes së Ibrahim Rugovës : Prijës i vlerave demokratike dhe i qëndresës qytetare Ibrahim Rugova

TIRANË- Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përkujtuar 76-vjetorin e lindjes së Ibrahim Rugovës i cili është ndarë nga jeta  14 vite më parë. Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, kreu i shtetit ka dhënë dhe një mesazh ku thotë se  Rugova ishte arkitekt i Pavarësisë dhe President historik i Kosovës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Meta në statusin e tij e konisderon Rugovën si një Burrë Shteti i kombit shqiptar duke shtuar se dhe vizioni, i tij,  urtësia e largpamësia për të ardhmen europiane të Kosovës mbeten përherë aktuale.

“Sot, në 76-vjetorin e Tij të lindjes, kombi shqiptar nderon prijësin e vlerave demokratike dhe të qëndresës qytetare, misionarin e paqes dhe arkitektin e Pavarësisë së Shtetit të Kosovës, Presidentin historik, Dr. Ibrahim Rugova. Vizioni, urtësia, largpamësia dhe angazhimi i Tij jetësor për Kosovën Republikë dhe të ardhmen e saj europiane mbeten përherë aktuale! I përjetshëm kujtimi për këtë Burrë Shteti të madh të kombit tonë.”- shkruan Meta. 

(A.k.dosja.al)

Shto Koment