Politike

Meta i prerë, paralajmëron dorëheqjen: Nesë Venecia thotë se kam shkelur Kushtetutën, largohem

Presidenti është shprehur i gatshëm të largohet, duke shtuar se dorëheqja nuk është gjë e re për të pasi të njëjtën gjë e ka bërë dhe kur ka qenë Kryeministër.
Featured image of article: Meta i prerë, paralajmëron dorëheqjen: Nesë Venecia thotë se kam shkelur Kushtetutën, largohem Ilir Meta, President i Shqipërisë

TIRANË- Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka folur sot nëse do të japë dorëheqjen ose jo, nëse Komisioni i Venecias e gjen në shkelje.

Presidenti është shprehur i gatshëm të largohet, duke shtuar se dorëheqja nuk është gjë e re për të pasi të njëjtën gjë e ka bërë dhe kur ka qenë Kryeministër, tha Meta në Syri Tv.

 Nëse Komisioni i Venecias thotë se Presidenti ka shkelur kushtetutën a do ta jepni dorëheqjen?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Patjetër. Nëse Venecia thotë që Presidenti Ilir Meta ka shkelur kushtetutën unë do të largohem. Unë kam dhënë dorëheqje edhe si kryeministër. Të thotë Venecia që e kam shkelur Kushtetutën dhe unë të rri President, kjo nuk ndodh. Sa herë qeveria e ka shkelur kushtetutën, sa herë qeveria ka rrëzuar ligje. Ku e kam shkelur unë kushtetutën, këtë më thuaj? Ka zhdekretuar thotë Vasilika dhe Ulsiu. Kanë marrë porosi për të thënë zhdekretuar, sepse nuk ka zhdekretim. Unë kam dekretuar për të rrëzuar dekretin tim. Ky nuk është dekret që kontrollohet nga parlamenti.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment