Politike

Meta e shpalli non-grata, Kryemadhi për Borchardt: Gishtin e mesit ta marrë mbrapsht, provokoi gratë e indinjuara (VD)

Kryetarja e LSI-së shtoi më tej se kush u nxjerr gishtin e mesit shqiptarëve e merr atë mbrapsht.

TIRANË– Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar faktin që ambasadori i OSBE-së, Bern Borchardt është shpallur non grata nga Presidenti Ilir Meta. Në një bashkëbisedim me gazetarët, Kryemadhi u shpreh se Borchardt ka fyer integritetin e shqiptarëve.

Kryetarja e LSI-së shtoi më tej se kush u nxjerr gishtin e mesit shqiptarëve e merr atë mbrapsht.

Kush u nxjerr gishtin e mesit shqiptarëve, ta marrë mbrapsht atë. Ai fyeu integritetin e shqiptarëve dhe kjo gjë ishte politike. Ai kaloi aty mes grave të indinjuara që iu ishin arrestuar njerëzit e tyre në mënyrë të pafajshme dhe provokoi

Ndërkohë që si diplomat mund të bënte ankesë me shkrim në ministrinë e Jashtme. Zoti Borchadt mund të kishte kandidatura për Gjykatën Kushtetuese, Ëngjëll Agaçi mund ta kandidonte atë në Kuvend,”- tha ajo më tej.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Ditën e sotme, presidenca njoftoi se presidenti Ilir Meta ka shpallur si të padëshiruar ambasadorin e OSBE në Tiranë, Berndt Borchard. Kjo lëvizje lidhet me dy arsye që sipas Metës e bëjnë Borchardt të padëshiruar.

E para, sipas Metës, sepse Borchardt vuri në diskutim Dekretin e Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019. Dhe e dyta, sepse Borchard i tregoi publikisht gishtin qytetareve shqiptare, teksa protestonin lirimin e protestuesve të Unazës së Re.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment