Dikur

Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha Shkollat e Mesme dhe Profesionale!

“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 30 korrikut 1922, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me mësimin asokohe të gjuhës artificiale esperanto në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha Shkollat e Mesme dhe Profesionale! Suksesi i gjuhes esperanto.

TIRANË– Suksesi i gjuhës esperanto 

Kush do të guxonte të pretendojë se gjuha esperanto nuk është gati të pushtojë botën ? 

Qeveria shqiptare sapo ka njoftuar Lidhjen e Kombeve se ka bërë të detyrueshëm mësimin e esperantos në të gjitha shkollat e mesme (!) dhe ato profesionale në Shqipëri. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo do t’i japë një ndihmë të madhe përhapjes së kësaj gjuhe.

Marrë nga Darsiani.com 

Shto Koment