Kulture

Mes tyre dhe Shqipëria! Njihuni me kandidatët e vitit 2019 për listën e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s

Një grykëderdhje e mbushur me shpendë përgjatë lumit Yalu të Kinës, tempujt e lashtë të Baganit që shikojnë mbi pyjet në Myanmar dhe një rrugë alpine në Austri e njohur me kërkuesit e emocioneve janë ndër nominimet e këtij viti për Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.
Përditësuar:

Lista e nominimeve të vitit 2019 për vendet më të bukura që janë kandidatë për Trashëgiminë Botërore të UNESCO-s, është e ndarë në kategori të ndryshme, nga vetitë natyrore siç është Parku Kombëtar Vatnajökull i Islandës në vende kulturore si Babilonia në Irak dhe vende të përziera, të cilat kombinojnë elemente natyrore dhe kulturore, si Paraty në Brazil.

Zgjedhjet për vitin 2019 ndjekin një vlerësim të gjatë. Ekspertët në terren janë dërguar për të kontrolluar destinacionet e nominuara dhe për të vlerësuar se çfarë po bëhet për t’i ruajtur ato. UNESCO do të bëjë të qartë çdo vendim në llogarinë në Twitter dhe procesi pritet të përfundojë me 10 korrik.

Ata që do të mblidhen në Azerbaixhan do të shqyrtojnë gjithashtu gjendjen e ruajtjes ose pronat në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

Vitin e kaluar, Komiteti votoi për të hequr bregun e dytë më të madh të koraleve në botë ndërsa këtë vit, faqet që përfshijnë Luginën Katmandu në Nepal dhe qytetin e lashtë të Nessebar në Bullgari janë propozuar si shtesa të reja në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

Ndërkohë, Vendlindja e Jezusit, Kisha e Lindjes dhe Rruga e Pelegrinazhit, Bethlehem në Palestinë dhe Humberstone dhe Santa Laura Saltpeter Ëorks në Kili duhet të shqyrtohen si potencialisht të vlefshme për t’u larguar nga lista “në rrezik”.

Këtu është lista e nominimit të destinacioneve për listën e UNESCO-s për vitin 2019, ku midis saj shfaqet edhe Shqipëria:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vendet natyrore:

 • Shenjtorët e Zogjve Migrues përgjatë Bregut të Detit të Verdhë – Bohai Gjirin e Kinës (Kinë)
 • Pyjet e Hyrqanit (Iran)
 • Kompleksi pyjor i Kaeng Krachan (Tajlandë)
 • Terrenet dhe detet australiane franceze (Francë)
 • Alpet e Mesdheut (Franca / Italia / Monako)
 • Parku Kombëtar i Vatnajökull (Islanda)

Vende të përziera (natyrore dhe kulturore):

 • Zgjerimi i Trashëgimisë Natyrore dhe Kulturore të rajonit të Ohrit, Maqedonia Veriore (Shqipëri)
 • Kultura dhe Biodiversiteti (Brazil)

Vende kulturore:

 • Vendndodhja e lashtë metalurgjike me ngjyra (Burkina Faso)
 • Varrezat Dilmun (Bahrein)
 • Babilonia (Irak)
 • Pejgamberi Kulturor i Budi Bim (Australi)
 • Rrënojat arkeologjike të qytetit Liangzhu (Kinë)
 • Qyeteti Jaipur, Rajasthan (Indi)
 • Trashëgimia e Minierave të Thëngjillit ose Saëahlunto (Indonezi)
 • Peisazhi për mbarështimin dhe trajnimin e kuajve të transportit ceremonial në Kladruby nad Labem (Republika Çeke)
 • Sistemi i Menaxhimit të Ujit në Augsburg (Gjermani)
 • Ndërtesa Mbretërore e Mafrës (Portugali)

Burimi: CNN

Përshtat R.L/Dosja.al

Shto Koment