Bota

Mëri mes miliarderesh! Bill Gates dhe Elon Musk nuk flasin me njëri-tjetrin

Bill Gates dhe Elon Musk mund të jenë dy nga njerëzit më të pasur në botë , por pavarësisht ngjashmërive të tyre, miliarderët e teknologjisë nuk kanë një marrëdhënie veçanërisht harmonike.
Featured image of article: Mëri mes miliarderesh! Bill Gates dhe Elon Musk nuk flasin me njëri-tjetrin Elon Musk, Bill Gates

SHBA– Sipas Business Insider , shenja e parë e fërkimit midis Bill Gates dhe Elon Musk erdhi në Shkurt 2020 pasi Gate pranoi në një intervistë në YouTube me Marques Broënlee se ai  s’do të zgjidhte të mos blinte një Tesla. Si përgjigje, Musk shkroi në Tëitter se ai gjithmonë i kishte gjetur përgjigjen e Gates “mbytëse”.

Por grindja e tyre filloi me të vërtetë kur COVID-19 u bë një pandemi në të gjithë botën. Sipas  CNN , Musk i quajti urdhrat e qëndrimit në shtëpi “fashiste”, ndau mendimet e tij për virusin dhe shkroi në Tëitter kërkesën që shteti të hiqte bllokimin. Kjo bëri që Gates të kritikonte CEO të Tesla në një intervistë në CNBC , duke nënkuptuar që Musk nuk dinte sa duhet për epidemitë ose vaksinat për të komentuar.

“Pozicionimi i Elonit është i rrezikshëm“, tha miliarderi i Microsoft. “Ai nuk di asgjë nga vaksinat. Ai bën një makinë elektrike të shkëlqyeshme dhe raketat e tij funksionojnë mirë. Kështu që ai është i lejuar të thotë këto gjëra. Shpresoj që ai të mos ngatërrojë me tona ku nuk është përfshirë shumë.” Musk u kundërpërgjigj me disa cicërima të çuditshme , duke shkruar, “Thashethemet se Bill Gates & Unë jemi simpatizantë janë plotësisht të pavërteta”. Por ky nuk ishte fundi i përplasjes së tyre.

Në shtator të vitit 2020, Elon Musk e quajti Bill Gates një “kokë nyje” në podcastin “Sëay” të Kara Sëisher . “Gates tha diçka për mua që s’dija se çfarë po bëja,” i tha pritësi i ardhshëm SNL Sëisher, duke shpjeguar se Tesla kishte punuar në të vërtetë me kompani biofarmaceutike, por duke mohuar që ai do ta merrte vaksinën vetë .

Pastaj në shkurt 2021, Gates shpjegoi se si pikëpamja e tij ishte e ndryshme nga ajo e Musk, për CNN .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Epo, është e rëndësishme të thuash se ajo që Elon bëri me Tesla është një nga kontributet më të mëdha në ndryshimin e klimës që ka bërë dikush. Dhe e dini, nënvlerësimi i Elonit nuk është një ide e mirë,” i tha Gates Sëisher .

Miliarderi i teknologjisë shtoi, megjithatë, se ai nuk “mendon se raketat janë zgjidhja”. Ai gjithashtu përshkroi Tesla si duke bërë mirë në “gjërat e lehta, si makinat e pasagjerëve”, por vuri në dukje se njerëzimi “në thelb nuk po bënte sa duhet për gjërat e forta: çeliku, çimentoja, mishi” dhe më vonë kritikoi miratimin e Musk të Bitcoin në një intervistë me Bloomberg .

Në një zhvillim të çuditshëm, Musk më pas shkroi në Tëitter një karikaturë anti-vaksinash tashmë të fshirë, e cila ishte redaktuar për të treguar Gates duke përdorur vaksinat COVID-19 për të rindezur MP3 player-in e Microsoft Zune. “Së shpejti do të ndjeni dëshirë të çuditshme për Zune …” paralajmëroi Musk, për Business Insider .

Pra, ndërsa të dy burrat mund të jenë CEO të teknologjisë të cilët janë zotuar të ndalojnë ndryshimin e klimës, nuk ka gjasa që ata do të shohin njëri tjetrin në sy së shpejti.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment