Bota

Mendonte se kishte fituar betejën me Covid-19 dhe hapi dyert e shkollave/ Jeruzalemi përballet me një ‘bum’ rastesh të reja

Por nuk zgjati shumë pasi vetëm pas disa ditësh raste të reja u raportuan në një shkollë e më pas, virusi u përhap në shtëpitë e studentëve, në shkolla dhe lagje të tjera, duke infektuar qindra studentë, mësues dhe të afërm. Rastet  e reja detyruan të mbyllen edhe qindra shkolla të tjera, dhe mijëra studentë dhe mësues u futën në karantinë.
Featured image of article: Mendonte se kishte fituar betejën me Covid-19 dhe hapi dyert e shkollave/ Jeruzalemi përballet me një ‘bum’ rastesh të reja Foto Ilustruese

JERUZALEM-Një vatër e re e koronavirusit është regjistruar në Jeruzalem ku nxënësit e një shkolle të mesme janë infektuar me koronavirus.  Mediat e huaja kanë raportuar se Jeruzalemi ishte një nga vendet që mendonte se kishte fituar betejën me Covid-19, duke shtyrë autoritetet që të riktheheshin në shkolla në fund të muajit maj.

Por nuk zgjati shumë pasi vetëm pas disa ditësh raste të reja u raportuan në një shkollë e më pas, virusi u përhap në shtëpitë e studentëve, në shkolla dhe lagje të tjera, duke infektuar qindra studentë, mësues dhe të afërm. Rastet  e reja detyruan të mbyllen edhe qindra shkolla të tjera, dhe mijëra studentë dhe mësues u futën në karantinë.

 

View this post on Instagram

 

A coronavirus outbreak at a high school in Jerusalem offers a cautionary tale as countries consider back-to-school strategies for the fall. Confident it had beaten the coronavirus and desperate to reboot a devastated economy, the Israeli government invited the entire student body back in late May. Within days, infections were reported at a Jerusalem high school, which quickly expanded into the largest outbreak in a single school in Israel, possibly the world. The virus rippled out to the students’ homes and then to other schools and neighborhoods, ultimately infecting hundreds of students, teachers and relatives. Other outbreaks forced hundreds of other schools to close as well, and across the country, tens of thousands of students and teachers were quarantined. Israel’s advice for other countries? “They definitely should not do what we have done,” said Eli Waxman, a professor at the Weizmann Institute of Science and chairman of the team advising Israel’s National Security Council on the pandemic. “It was a major failure.” The lesson, experts say, is that even communities that have gotten the spread of the virus under control need to take strict precautions when reopening schools. Tap the link in our bio to read more. Photo by Gil Cohen-Magen/Agence France-Presse — Getty Images

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

A post shared by The New York Times (@nytimes) on

Askush nuk duhet ta bëj atë që kemi bërë. Ishte një dështim i madh,”- tha Eli Waxman, një profesor në Institutin e Shkencave Weizmann dhe kryetar i ekipit që këshillon Këshillin Kombëtar të Sigurisë së Izraelit për pandeminë.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment