Politike

Memoriali turk/ Gjon Juncaj: Duhen shtuar dy përmendore. Nuk iu paguajmë me lekë, por vetëm me gjak shqiptari

Shqiptaro-amerikani Gjon Juncaj shkruan se duhet të ndërtohej një memorial për shqiptarët e vrarë gjatë nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi plot 100 vjet më parë.
Featured image of article: Memoriali turk/ Gjon Juncaj: Duhen shtuar dy përmendore. Nuk iu paguajmë me lekë, por vetëm me gjak shqiptari Gjon Juncaj

TIRANË– Ngritja e një memoriali tek Kodrat e Liqenit për të rënët gjatë grushtit të shtetit në Turqi vijon të jetë një “mollë sherri”.

Shqiptaro-amerikani Gjon Juncaj, i njohur si ish-Këshilltari Ligjor Kundër Korrupsionit në Ambasadën Amerikane në Tiranë, ekspert i OPDAT-it ka reaguar gjithashtu për memorialin.

Juncaj shprehet se më para se të ndërtohej një memorial për turqit, duhet të ekzistonte një i tillë për shqiptarët e vrarë gjatë nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi plot 100 vjet më parë.

“Ne nuk kemi lekë, euro, lira turke, apo ndikim politik për të paguar. Vetëm derdhja e gjakut shqiptar. Shpresojmë që kjo është një monedhë që do të pranoni gjithashtu,”-shkruan Juncaj. 

Postimi i plotë: 

Të dashur politikanë të Tiranës, unë kam edhe dy përmendore për të shtuar në park ku përfshihen njerëz të vrarë jashtë Shqipërisë.

1. Në vitet 1998-1999, mijëra burra, gra dhe fëmijë albasnas u vranë përmes Kosovës. Emrat e tyre nuk janë renditur në parkun publik në Tiranë. Jam i sigurt mijëra vizitorë kosovarë në Shqipëri çdo vit do ta vlerësonin këtë shenjë respekti.

2. Në vitin 1919, 74 burra shqiptarë u morën nga shtëpitë e tyre malore në Hoti dhe u ekzekutuan së bashku nga ushtria e Mbretërisë së Serbisë dhe Malit të Zi. Ata u hodhën së bashku në një varr masiv, ku mbeten edhe sot e kësaj dite, 100 vjet më vonë. Një nga ata burra është gjyshi im i madh. Unë dhe anëtarët e tjerë të familjes shqiptare dëshirojnë të shohin emrat e tyre edhe në park.

Ne do t’i donim këto përmendore në parkun e Tiranës sepse ne nuk besojmë se ato i përkasin një parku në Stamboll. (Turqit do të pajtoheshin me ne për këtë)

Ne nuk kemi lekë, euro, lira turke, apo ndikim politik për të paguar. Vetëm derdhja e gjakut shqiptar. Shpresojmë që kjo është një monedhë që do të pranoni gjithashtu.

Faleminderit paraprakisht.

Përurimi i këtij memoriali u zhvillua më 15 korrik por lajmi u bë i ditur nëpërmjet mediave turke vetëm dy ditë më parë. Nderimi i 251 viktimave të rënë në shtetin turk gjatë grushtit të shtetit në mbrojtje të presidentit Erdogan ka hapur mjaft polemika nga politikanët në vend.

Vetë Veliaj u shpreh se kjo gjë nuk i prish punë askujt dhe se ata që ankohen për këtë çështje, as nuk u ka rënë në mendje për atë pjesë të Parkut, e cila dikur ishte zaptuar e mbuluar me ferra e plehra.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment