BotaKuriozitete

Mëlçi ariu dhe brirë dhie, KURA tradicionale për koronavirusin që po jep efekt në Kinë, qeveria rekomandon ilaçin çudibërës

Kina këshillon mjekët të përdorin ilaçin e bërë nga pjesët e kafshëve të egra për të trajtuar pacientët me koronavirus edhe pse sëmundja fajësohet se ka prejardhjen nga konsumimi i mishit ekzotik.
Featured image of article: Mëlçi ariu dhe brirë dhie, KURA tradicionale për koronavirusin që po jep efekt në Kinë, qeveria rekomandon ilaçin çudibërës Foto ilustruese.

KINË– Kina u ka rekomanduar mjekëve që të përdorin një lloj ilaçi të bërë nga pjesë të kafshëve të egra për të trajtuar pacientët me koronavirus edhe pse sëmundja besohet të jetë shkaktuar nga ngrënia e mishit të kafshëve të egra.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në vend miratoi një listë të trajtimeve për të sëmurët në gjendje kritike, dhe një prej tyre rezulton se ka dhe pjesë të kafshëve që shërbejnë si ilaçe për trajtimin e koronavirusit.

Udhëzimi zyrtar u prit me shpejtësi me kritika nga aktivistët e kafshëve, të cilët rrëzuan urdhrin si ‘jashtëzakonisht zhgënjyes’, ‘tragjik’ dhe ‘ironik’.

Burimi i saktë i koronavirusit mbetet i pakonfirmuar. Shkencëtarët spekulojnë se origjina ishte në lakuriq, gjarpërin, ose ndonjë kafshë tjetër.

Zyrtarët kinezë të shëndetit thanë në janar se koronavirusi ishte marrë nëpërmjet konsumimit të mishit të egër në një treg ushqimor në Wuhan.

Ariu i Zi.

Por, ilaçi në fjalë, Tan Re Qing, është një zgjidhje e prodhuar nga një kompani farmaceutike në Shanghai, duke ndjekur teoritë tradicionale të mjekësisë kineze. Ai është i përbërë nga mëlçia e ariut, brirët e dhisë dhe tre lloje bimësh. Ilaçi mund të trajtojë pacientët me sëmundje të frymëmarrjes, përfshirë pneumoni, bronkit akut dhe bronkit kronik, sipas prodhuesit të saj.

Në fillim të këtij muaji, qeveria rekomandoi ilaçin, së bashku me gjashtë produkte tradicionale të mjekësisë kineze, në një direktivë për mjekët që po mjekonin pacientë me COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi.

Mëlçia e arinjve është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze për mijëra vjet. I referohet lëngut tretës në fshikëzën e tëmthit të Arinjve të Zi të Azisë. Një pjesë e konsiderueshme e arinjve të zinj vdesin për shkak të stresit të operacionit ose infeksionit të pakualifikuar. Aktivistët e të drejtave të kafshëve kanë dënuar qeverinë kineze për inkurajimin e përdorimit të kafshëve të egra për të luftuar ngjitjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria provinciale e Hubei, nga e cila Wuhan është kryeqyteti, këtë muaj miratoi një ligj për të ndaluar ngrënien e kafshëve të egra plotësisht, përfshirë ato të edukuara ose të rritura nga njerëzit, në përgjigje të pandemisë.

Ligji për mbrojtjen e jetës së egër hyri në fuqi më 6 mars dhe mbulon produktet e kafshëve të egra. Ndalon konsumin e të gjitha kafshëve të egra në tokë, si dhe speciet ujore të egra të rrezikuara dhe të mbrojtura.

Qytetarëve u është ndaluar të inkurajojnë ose bindin të tjerët të hanë ose të bëjnë tregti të paligjshme të kafshëve të egra. Aktivitete të tilla përfshijnë lëshimin e reklamave, instalimin e tabelave përkatëse dhe recetat e botimit.

Ekipet shkencore dhe mjekësore duhet të kryejnë aplikime të rrepta dhe inspektime karantine nëse duhet të përdorin kafshë të egra për qëllime pune që nuk lidhen me ushqimin.

Pandemia e koronavirusit deri më tani ka vrarë më shumë se 22.300 njerëz, të infektuar mbi 500,000 dhe arriti të përhapej në gati 200 vende dhe rajone.

Burimi: DailyMail

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment