Bota

Meksika ‘dhuron’ me llotari shtëpinë e blinduar të ‘El Chapos’, vendi nga ku mbreti i drogës bëri një nga arratisjet më të bujshme

Ajo është lyer me një shtresë të freskët boje të bardhë brenda dhe jashtë ndërsa qeveria po përgatitet ta japë atë në një llotari mbarëkombëtare të pronave të sekuestruara nga narkotikët. 

MEKSIKË- Shtëpia nga e cila ish-mbreti i drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán u largua në 2014 kur marinsat meksikanë e kishin rrethuar ka pësuar disa ndryshime.

Sipas mediave të huaja,  ajo është lyer me një shtresë të freskët boje të bardhë brenda dhe jashtë ndërsa qeveria po përgatitet ta japë atë në një llotari mbarëkombëtare të pronave të sekuestruara nga narkotikët.

Kamerat e mbikqyrjes që mbulonin çdo kënd të pjesës së jashtme janë hequr dhe vrima që Guzmán rrëshqiti për të arritur në një tunel shpëtimi është mbuluar me një pllakë betoni. Liria e Guzman në 2014 zgjati vetëm disa ditë derisa marinsat u sulën përsëri, këtë herë në një apartament në bregdetin në Mazatlan, një qytet turistik meksikan në shtetin e Sinaloa.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rreth 2,800 metra katrorë dhe e vendosur, ndoshta në mënyrë të përshtatshme, në një lagje të quajtur Libertad, ose “Liria”, qeveria vlerëson shtëpinë me dy dhoma gjumi në 183,000 dollarë. Shtëpia ka një fqinj nga njëra anë dhe nga ana tjetër është një kanalizim nëntokësor i cili është vendi ku tuneli i banjës lidhet për të bërë të mundur arratisjen e Guzman.

(d.a/dosja.al)

WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.