Rajoni

MEGA-OPERACIONI/ Shkatërrohet banda e rrezikshme në Itali që kishte lidhje të ngushta me “Cosa Nostran” dhe përdornin këpucët firmato si kode porosish, 25 në pranga, mes tyre dy shqiptarë

Para gjykatës dolën 25 të arrestuarit, 21 prej të cilëve u lanë në burg, ndërsa 4 në arrest shtëpie.
Featured image of article: MEGA-OPERACIONI/ Shkatërrohet banda e rrezikshme në Itali që kishte lidhje të ngushta me “Cosa Nostran” dhe përdornin këpucët firmato si kode porosish, 25 në pranga, mes tyre dy shqiptarë Të arrestuarit

ITALI– Një bandë kriminale me sede në Catania, është shkatërruar nga autoritetet italiane. Sipas mediave lokale, mësohet se bëhet fjalë për një bandë të rrezikshme që kishte lidhje të afërt me “Cosa Nostran”.

Guardia di Finanza në bashkëpunim me grupin Ajror-Naval të Messina-s, knaë organizuar operacionin “Shoes”, bazuar në emrat e markave të këpucëve që përdornin anëtarët e bandës dhe kanë vënë në pranga 25 persona, mes tyre edhe dy shqiptarë: Klodian Shkrela dhe Rodolf Sotiri, alias Elton Agalliu

Sipas hetuesve, banda është shumë e rrezikshme dhe që vepronte në të gjithë Italinë e Jugut me kontakte të shumta edhe jashtë vendit. Gjatë operacionit, policia gjeti një arsenal të vërtetë armësh por edhe sasi të konsiderueshme droge dhe identifikoi aktivitete të ligjshme të përdorura si mbulesë ose si rezultat i trafikimit të drogës. Gjithse ju sekuestruan 4 kg kokainë, 52 kg marijuanë e 25 kg hashash edhe një arsenal armësh.

Para gjykatës dolën 25 të arrestuarit, 21 prej të cilëve u lanë në burg, ndërsa 4 në arrest shtëpie.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

NË BURG
Salvatore Amato
Salvatore Catania
Cristoforo Crisafulli
Gaetano Dammone Sessa
Antonino Fuselli
Catello Gargiulo
Antonino Mirko Guglielmino
Alfio Giuseppe Maggiore
Silvana Mirabella
Giovanni Papa
Angelo Pasqualino

Klodian Shkrela
Rodolf Sotiri, alias Elton Agalliu
Sebastiano Sozzi
Roberto Spampinato
Giovanni Nicolò Straniero
Maurizio Valenti, nato a Catania l’11.02.1974;
Giuseppe Vasta
Agatino Maurizio Ventimiglia
Vitale Fortunato
Vitale Maurizio

ARREST SHTËPIE
Angelo Fuselli Cristofaro
Antonio Pane
Francesca Patrocelli
Carmelo Straniero

(f.m/dosja.al)

Shto Koment