Aktualitet

Mega-Operacioni me 37 të arrestuar, Kreu i Antimafias italiane, De Raho: Më i madhi i zhvilluar ndinjëherë, shkatërruam krimin shqiptar dhe italian

VIDEO
I pranishëm në konferencën e përbashkët me kreun e SPAK, Arben Kraja, De Raho falenderoi organet kompetente shqiptare për gatishmërinë në bashkëpunim.
Featured image of article: Mega-Operacioni me 37 të arrestuar, Kreu i Antimafias italiane, De Raho: Më i madhi i zhvilluar ndinjëherë, shkatërruam krimin shqiptar dhe italian Federico Cafiero De Raho

ITALI– Kreu i Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho është shprehur se operacioni i zhvilluar në bashkëpunim me organet e drjetësisë në Shqipëri ka qenë më i madhi i zhvbilluar ndonjëherë.

I pranishëm në konferencën e përbashkët me kreun e SPAK, Arben Kraja, De Raho falenderoi organet kompetente shqiptare për gatishmërinë në bashkëpunim.

“Operacioni u koordinua nga Eurojust. U sekuestruan hashash, kokanë dhe heroinë. Janë vënë në pranga 37 persona. Është operacioni më i madh që ka goditur grupet mafioze italiane dhe shqiptare. Kemi bashkëpunuar dhe me Arben Krajën, kreun e SPAK në Shqipëri,”- tha De Raho ndër te tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

37 persona, shqiptarë dhe italianë kanë rënë në prangat e polcisë pas një operacioni të zhvilluar mes departamentit të Antimafias Italiane dhe autoriteteve shqiptare.

Arrestimet janë kryer në Itali dhe Shqipëri, gjatë operacioneve të kaduara “Kulmi” dhe “Shefi”, ku janë  sekuestruar 3.5 ton kanabis dhe kokainë, që në treg kap vlerën e 40 mln euro. Ndërkohë, është dhënë urdhër sekuestrimi për 4 mln euro pasuri të këtij grupi kriminal. hetimet në lidhje me këtë grup kriminal në vendin tonë kanë nisur në vitin 2017.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment