Rajoni

Mediat italiane falenderojnë Shqipërinë për dërgimin e mjekëve: Vendi që nuk harroi, janë të varfër por jo mos mirënjohës

Në kronikën e lajmeve dhe në artikullin e publikuar në TG5, media italiane falenderon Shqipërinë për ndihmën e dhënë dhe shkruan se vendi unë ka bërë një gjest që nuk e bëri asnjë nga vendet e Bashkimit Europian.
Featured image of article: Mediat italiane falenderojnë Shqipërinë për dërgimin e mjekëve: Vendi që nuk harroi, janë të varfër por jo mos mirënjohës Foto e publikuar nga Media italiane
Përditësuar:

ITALI– “TG5”, ka pasqyruar dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria drejt vendit të tyre për t’i ndihmuar në luftën ndaj Covid-19. Në kronikën e lajmeve dhe në artikullin e publikuar në TG5, media italiane falenderon Shqipërinë për ndihmën e dhënë dhe shkruan se vendi unë ka bërë një gjest që nuk e bëri asnjë nga vendet e Bashkimit Europian.

Artikulli i plotë

Tridhjetë mjekë dhe infermierë shqiptarë kanë mbërritur në Itali për të ndihmuar popullsinë tonë në luftën kundër koronavirusit . Zbritën në aeroportin e Veronës, ku u përshëndetën nga autoritetet , ata u transferuan më pas në Bresciano , ku do të punojnë gjatë disa javëve të ardhshme. 

Në ditët kur madje as urgjenca e koronavirusit nuk mundi të bashkojë vendet e Bashkimit Evropian, Shqipëria bëri një gjest, një ndihmë praktike, me të vërtetë të rëndësishme. Kryeministri Giuseppe  Conte falënderoi homologun e tij shqiptar me një postim në Facebook pasi ky i fundit kishte deklaruar: Vendet e pasura u kanë kthyer shpinën të tjerëve. Ne nuk jemi të pasur por as nuk mbajmë mend dhe nuk harrojmë Italinë që na ndihmoi kur na duhej. Tridhjetë mjekë dhe infermierë tanë nisen për në Itali, ata nuk janë të shumtë dhe nuk do të zgjidhin betejën midis armikut të padukshëm dhe bluzave të bardha që janë duke luftuar në anën tjetër të detit. Por Italia ka qenë shtëpia jonë, vëllezërit tanë dhe motrat që na shpëtuan në të kaluarën, duke na pritur dhe duke na adoptuar ndërsa vuanim këtu.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Luigi Di Maio i ka mirëpritur dhe ka shtuar: Faleminderit Tirana!

Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio mirëpriti ekipin mjekësor shqiptar. Ata do të dërgohen menjëherë në Brescia. Ardhja në rajonin italian më të prekur nga koronavirus është koordinuar nga Francesco Boçia, ministri për çështjet rajonale dhe autonome. “Njerëzit që keni parë janë tridhjetë mjekë dhe infermierë që vijnë nga Shqipëria. Dua të falënderoj publikisht Kryeministrin shqiptar Edi Rama, të gjithë qeverinë shqiptare dhe popullin shqiptar për solidaritetin e madh që po na tregojnë. Para se këta njerëz të hipnin në avion, po luftonin në Shqipëri me të njëjtin armik,”- tha pronari i Farnesina në një video të publikuar në profilin e tij nga aeroporti Fiumicino.

Shqipëria nisi 30 mjekë drejt Italisë, për të qenë në vijën e parë të luftës kundër COVID-19. Dërgimi i mjekëve është bërë pas një marrëveshje mes Edi Ramës dhe Luigi Di Maio. Mjekët shqiptarë do ndihmojnë kolegët e tyre dhe po ashtu do marrin dhe ekperiencën. Rama dhe Manastirliu përcollën mjekët deri në Rinas, ku u thanë se ata po shkojnë në luftë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment