Aktualitet

Mediat austriake shkruajnë për protestën e opozitës: Franca dhe Holanda kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Media austrikae ka shkruar se nuk dihet nëse shtetet anëtare të BE-së do të votojnë qershorin e ardhshëm në Këshillin e BE.
Featured image of article: Mediat austriake shkruajnë për protestën e opozitës: Franca dhe Holanda kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë Një nga pankartat e protestuesve në protestë

Në artikullin e ditës së sotme, media austriake “Der Standart” ka shkruar për protestën e opozitës dhe për negociata që Shqipëria pret që të hapen nga BE. Sipas artikullit të shkruar, Franca dhe Holanda janë me forcë kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë.

“Është ende e paqartë nëse shtetet e BE-së do të votojnë qershorin e ardhshëm në Këshillin e BE-së për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE. Franca dhe Holanda janë kundër me force. Shqipëria, megjithatë, është parë në një “grup” me Maqedoninë veriore. Për shkak të marrëveshjes emrave historike me Greqinë, ka shumë avokatë të hapjes së bisedimeve të pranimit me Maqedoninë Veriore,”- shkruhet ndër rreshta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(f.m/dosja.al)

Shto Koment