Dikur

Media franceze në 1932: Eshtrat e Ismail Qemalit prehen në Vlorë, falë kujdesit dhe shpenzimeve personale të Zogut

Një ceremoni e madhe u zhvillua në Vlorë, ku, në 1912, Ismail Bej Qemal Vlora shpalli pavarësinë e Shqipërisë, eshtrat e të cilit u transportuan nga Kanina në varrin e ri të ngritur në Vlorë nën kujdesin dhe shpenzimet pesonale të mbretit.
Featured image of article: Media franceze në 1932: Eshtrat e Ismail Qemalit prehen në Vlorë, falë kujdesit dhe shpenzimeve personale të Zogut Ahmet Zogu

FRANCË- “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 30 nëntorit 1932, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me veprimin dhe respektin e Mbretit Zog ndaj Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Shqipëri 20 vjetori i Pavarësisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Na telegrafojnë nga Tirana:

20 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë u festua në të gjithë vendin. Një ceremoni e madhe u zhvillua në Vlorë, ku, në 1912, Ismail Bej Qemal Vlora shpalli pavarësinë e Shqipërisë, eshtrat e të cilit u transportuan nga Kanina në varrin e ri të ngritur në Vlorë nën kujdesin dhe shpenzimet pesonale të mbretit.

(Marrë nga Darsiani)

Shto Koment