Politike

ME VIDEO/ Këshilltari zë ‘ngushtë’ Voltana Ademin: Do mbaheni mend gjithë jetën, s’qaj hallet e mia, a ka ndonjë projekt për të zhvilluar qytetin?

Ende dega e PS në Shkodër nuk është e stabilizuar, duke mbajtur lart klimën e tensionit edhe në bashki.
Featured image of article: ME VIDEO/ Këshilltari zë ‘ngushtë’ Voltana Ademin: Do mbaheni mend gjithë jetën, s’qaj hallet e mia, a ka ndonjë projekt për të zhvilluar qytetin? Voltana Ademi, kryetare e Bashkise dhe Arbis Vjerdha, keshilltar

SHKODËR- Pavarësisht se nuk është votuar në 30 qershor, Voltana Ademi vazhdon të jetë kryetare e Bashkisë Shkodër me kompetenca të plota. Ngërçi i krijuar pas largimit të Valdrin Pjetrit i ka “betonizuar” karrigen Ademit, e cila vazhdon të zhvillojë rregullisht mbledhjet e këshillit bashkiak, ndërkohë që edhe socialistët nuk janë në situatë të favorshme. Ende dega e PS në Shkodër nuk është e stabilizuar, duke mbajtur lart klimën e tensionit edhe në bashki. Kështu ka ndodhur edhe në mbledhjen e zhvilluar disa ditë më parë nga Voltana Ademi, ku  Arbis Vjerdha, ka pyetur Ademin nëse ka projekte për zhvillimin e Shkodrës.

Arbis Vjerdha: Keni për t’u mbajtur mend gjithë jetën që ky këshill është 100 i majtë dhe në opozitë. Zonja nuk e ka as 60%. Kaloje në votim ta votojmë.  Nuk po flas për shtëpinë time. Unë nuk kam as toka, as prona, nuk po qaj hallet e familjes time. Nuk është i drejtë minutazhi. Një njeri i keq, ai zë u myt nga ligji. Unë po ruaj etikën nuk po shaj. Unë e dëgjovë kryetaren, por për çfarë jemi këtu? Unë nuk hedh poshtë punën e komisioneve. Hedhim pastë çdo gjë që ka bërë zonjë gjithë mandatin e saj. Problemi është që kemi një përballë një administratë që nuk na do. Na konsideron armiq jo kundërshtar. Ky është problem i madh.  Halli im është a ka ndonjë projekt për të zhvilluar qytetin tim.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Voltana Ademi qëndron ende në detyrë pasi Valdrin Pjetri, i cili fitoi zgjedhjet e 30 qershorit u tërhoq nga marrja e detyrës pas akuzave nga Partia Demokratike se ishte dënuar në Itali. Presidenti Ilir Meta, do të duhet të dekretonte një datë të re për zgjedhjet në Shkodër, por nuk e ka bërë, pasi qëndrimi i presidencës është se zgjedhjet e 30-qershorit janë ilegjitime. Kjo ka zgjatur mandatin e Voltana Ademit, ndërkohë që situata është e njëjtë edhe në Vorë e Durrës, dy bashki që aktualisht janë pa kryetarë.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment