Bota

ME VIDEO/ I veshur me këmishë dhe xhaketë, pamje të Julian Assange teksa transportohet nga furgoni i burgut në Londër

Julian Assange shfaqet i veshur me një xhaketë dhe këmishër, pa mjekër dhe i qetë.
Featured image of article: ME VIDEO/ I veshur me këmishë dhe xhaketë, pamje të Julian Assange teksa transportohet nga furgoni i burgut në Londër Julian Assange

Angli-Janë publikuar pamje të themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, teksa po transportohej me një makinë nëpër rrugët e Londrës pas seancës në gjykatë për të.  Në këtë video ai shfaqet pa mjekër dhe i veshur me këmishë dhe xhaketë.

Një ditë më parë themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange doli për herë të parë para Gjykatës në Londër, ku edhe do të vendoset nëse ai do të ekstradohet në SHBA për t’u përballur me akuzat e ngritura ndaj tij.

48-vjeçari do të përballet me 18 akuza në Sh.B.A përfshirë edhe  komplotin për ndërhyrjen në kompjuterët e qeverisë për të cilin ka shkelur edhe një ligj. Assange me origjinë australiane “rrëmbeu” tituj e mediave ndërkombëtarë në fillim të vitit 2010 kur publikoi një video ushtarake të klasifikuar të SH.B.A.-së që tregonte një sulm të vitit 2007 nga helikopterët Apache në Bagdad, ku edhe u vranë një duzinë njerëzish.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vitin 2012, ai u strehua në ambasadën e Londrës në Ekuador për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku u akuzua për krime seksuale të cilat ai i mohoi. Ai u nxorr nga ambasada në prill pas shtatë vjetësh. Ndërkohë që jashtë godinës së ambasadës, Assagne pret verdiktim për çështja e ekstradimit.

J.V/Dosja.al

Shto Koment