Aktualitet

Agim Ismaili rrëzon kërkesën e Zani Caushit për liri: S’është rehabilituar, mund t’u kthehet aktiviteteve kriminale

VIDEO
Sipas Ismailit, i njohuri i forti i ‘Çoles’ në Vlorë, nuk është rehabilituar dhe mund t’u rikthehet aktiviteteve kriminale.
Featured image of article: Agim Ismaili rrëzon kërkesën e Zani Caushit për liri: S’është rehabilituar, mund t’u kthehet aktiviteteve kriminale Myrteza Caushi dhe Agim Ismaili
Përditësuar:

TIRANË– Drejtoria e Burgjeve ka kundërshtuar kërkesën e Myrteza Caushit për t’u liruar nga burgu. Në një intervistë për Report Tv, Drejtori i Përgjithshëm, Agim Ismaili shprehet se nuk është momenti që Caushi të lërë qelinë.

Sipas Ismailit, i njohuri i forti i ‘Çoles’ në Vlorë, nuk është rehabilituar dhe mund t’u rikthehet aktiviteteve kriminale.

Është një merak i drejtë. Publiku është sensubilizuar me median. Hapësirat ligjore janë për një kategori dhe nëse një individ kalon këtë kalvar është diçka pozitive, pasi konsiderohet i rehabilituar. Por kur kjo ndodh me blerjen e drejtësisë…..ajo që haset më shpesh është punësimi fiktiv i të burgosurve. Kjo ka qenë gjithmonë për të burgosur që impononin rregullat e tyre. Kemi referuar materiale. Ne kemi qëndrim për çdo kërkesë. E kam paraysh edhe rastin e Myrteza Caushit. Institucioni i burgut të Drenovës ka paraqitur një kërkesë që duhet t’i refuzohet kërkesa. Dhe kjo nuk ka lidhje me të shkuarën e tij, seose ne dimë ta ndajmë atë që ka bërë ai jashtë, me veprimtarinë brenda. Jeta aty nis nga e para dhe askush nuk paragjykohet. Ai nuk ofron garanci dhe nuk të bind që është rehabilituar. Nëse del mund t’u rikthehet atktiviteteve kriminale,”– tregon Ismaili ndër të tjera.

Pas minutës 16:00

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Trditë më parë, Zani Caushi kërkoi lirimin nga qelia. Në kërkesën e tij, ‘i forti i Çoles’ kërkoi që të dilte nga burgu me arsyetimin se ka fëmijë të mitur për të rritur dhe me zotimin se do të riintegrohej në shoqëri duke filluar edhe punë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment