Aktualitet

“Më qëllonin që të bëhesha ushtar”, fjalët e para të Alvin Berishës pas kthimit në shtëpi: ISIS më detyroi të flas arabisht

Pas mbërritjes në shtëpi, Alvini ka folur për medien italiane, ku ka rrëfyer disa nga momentet e vështira që ai ka përjetuar në kampin e “vdekjes,” Al-Hol.
Featured image of article: “Më qëllonin që të bëhesha ushtar”, fjalët e para të Alvin Berishës pas kthimit në shtëpi: ISIS më detyroi të flas arabisht Ushtarët e ISIS, Alvin Berisha dhe kampi Al Hol

ITALI- Pas shumë përpjekjesh, më në fund vogëlushi Alvin Berisha është kthyer pranë gjirit të familjes.

Tashmë 11-vjeçari ndodhet pranë babait dhe motrave të tij, të cilët e kanë pritur në aeroportin e Romës mjaft të mallëngjyer ditën e sotme.

Pas mbërritjes në shtëpi, Alvini ka folur për “La Stampa”, ku ka rrëfyer disa nga momentet e vështira që ai ka përjetuar në kampin e “vdekjes,” Al-Hol.

Ata më mësonin të bëja luftë. Gjithmonë më qëllonin dhe më bërtisnin se duhet të bëhesha ushtar. Më detyruan të flas vetëm në arabisht”,  është shprehur Alvini pas mbërritjes në shtëpi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Alvin Berisha është 11-vjeçari shqiptar që mbërtheu para ekranit të gjithë njerëzit anë e mbanë botës pas prej vitesh endej në kampet e Sirisë, teksa i ati e kërkonte dëshpërimisht me zemër në dorë. Ai u shpëtua një ditë më parë dhe arriti të bashkohej me të atin, Afrim Berisha dhe me dy motrat e tij, falë një operacioni ndërkombëtar që u realizua në bashkëpunim me forcat amerikane, Gjysmë Hënën, Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Inteligjencën italiane.

I vogli shqiptar u rrëmbye nga e ëma, Valbona Berisha, e cila para pesë vitesh mori Alvinin e vogël dhe u nis drejt Sirisë pa pyetur askënd për t’u bërë bashkë me forcat e ISIS.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment