AktualitetPolitike

Më pak personalitete dhe më shumë qytetarë! Rama tërhiqet: Janë të moshuar të gjithë, s’ka diskriminim

Rama tha se nuk ka asnjë diferencim mes tyre.
Featured image of article: Më pak personalitete dhe më shumë qytetarë! Rama tërhiqet: Janë të moshuar të gjithë, s’ka diskriminim Edi Rama, kryeminister

TIRANE– Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se janë vetëm 24 personalitete dhe 56 të moshuar të zakonshëm që do të marrin vaksinën kundër COVID19. Nga Air Albania ku mori pjesë në inspektimin e nisjes së vaksinimit për personalitetet, Rama tha se nuk ka asnjë diferencim mes tyre.

“Sot do të vaksinohen rreth 80 vetë, jo personalitete vetëm. Tym në ajër që lëshohet kot. Të gjithë këta që vaksinohen sot janë mbi 80 vjeç, fakti që nis me 24 persona që i kanë dhënë shumë shoqërisë është një shprehje e sinqertë dhe e kuptueshme e një përkujdesje për këta njerëz të cilët nuk duhet të presin që të ndahen nga jeta dhe të jepen fjalime, kujtime dhe dekorata madje siç është bërë tani një trend qesharak në presidencë. Nga ana tjetër që nuk bëhet fjalë për asnjë fjalë diskriminimi pasi këta njerëz i përkasin kësaj kategorie, po të shihni janë njerëz të njohur dhe të panjohur. Kjo do të vazhdojë gjatë gjithë ditës dhe kjo do të bëhet për të gjithë. Nuk do të vazhdohet më poshtë pa mbaruar këtë kategori.”-tha Rama, disa ditë pasi deklaroi se procesi i vaksinimit do të kalonte nga bluzat e bardha tek personalitetet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por çfarë ka ndodhur me këtë çështje?

Një deklaratë e tij disa ditë më parë se do të vaksinohen së pari të moshuarit personalitete mbi 80 vjeç, u pikas nga Dosja.al, duke hedhur dyshimin, se a është selektivizim një ndarje e tillë. Opinioni publik doli kundër deklaratave të kryeministrit, duke i cilësuar si kriminale qasje të tilla. Më i ashpër ishte presidenti Ilir Meta, dhe debati i cili kishte në fokus jetën, u shndërrua në akuza të ndërsjellta mes Ramës dhe Metës. I vënë përballë presionit, Rama ka ndryshuar qasje dhe vendim. Ngelet për tu parë sesi kjo çështje do të vijojë kur duhet theksuar se vaksinimi në Shqipëri po bëhet me pikatore.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment