Aktualitet

“Më mori në krah daja”, vajza e paralizuar tregon historinë e trishtë, si i shpëtoi tërmetit në Thumanë

Tërmeti i 26 nëntorit Joridën e gjeti në karrige me rrota dhe në pamundësi për t’u larguar me vrap si gjithë të tjerët, ishte daja e saj ai që i shpëtoi jetën.
Featured image of article: “Më mori në krah daja”, vajza e paralizuar tregon historinë e trishtë, si i shpëtoi tërmetit në Thumanë Jorida Grekut

TIRANË- 35-vjeçarja nga Thumana është kthyer pas në kohë, ndërsa ka treguar momentet e panikut të asaj nate që u kthye në tragjedi për familjen e saj, Greku, ku 3 pjesëtarë të kësaj familje u shuan në rrënoja.

“Tërmetin e parë e ndjeva, por s’ja vura rëndësinë. Pastaj ra dhe tërmeti i dytë. U tremba por se vura veshin. Më pas i thirra dajës; ‘hajde më merr në krah dhe më nxirr jashtë’. Jashtë kam qëndruar me frikë, pasi kisha frikë mos më binte ndonjë çisternë. Dhe aty jashtë kur isha ra një tërmet i fortë. Më kanë marrë në krah me gjithë karrocë policët. Shtetit i lutem të vërë dorën në zemër, të më ndihmoj pasi kam nevojë për një strehë.”- tha Jorida për gazetaren e ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ Ida Ismaili.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mblidhet për herë të katërt qeveria. Kryeministri Edi Rama ka premtuar se sot do të aktivizohet fondi 1 milion dollarësh për të prekurit nga tërmeti. Do të nisë shumë shpejt inspektimi i banesave. Kreu i qeverisë i ka bërë sërish thirrje kryedemokratit Lulzim Basha për bashkëpunim në këto ditë të vështira. Ministri Lleshaj ‘ngel’ në klasë.

Marrë nga BW

Shto Koment