Bota

“Më mirë i vdekur”, Boris Johnson do të dërgojë një tjetër letër për Brexit, në Gjykatën skoceze

Johnson ka thënë se ai më mirë do të ishte i vdekur sesa të kërkojë një vonesë, për  Brexit.
Featured image of article: “Më mirë i vdekur”, Boris Johnson do të dërgojë një tjetër letër për Brexit, në Gjykatën skoceze Boris Johnson

BRITANI- Boris Johnson do t’i dërgojë një letër Bashkimit Europian, për të shtyrë një Brexit nëse nuk merret vesh ndonjë marrëveshje deri më 19 tetor, thuhet sipas letrave të qeverisë Britanike të paraqitura në Gjykatën skoceze.

Dokumenti u zbulua ndërsa kërkohej një vendim që detyronte Kryeministrin të zbatonte ligjin.

Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar do të largohet më 31 tetor nga BE-ja, me ose pa marrëveshje, por pas një vonesë.

Ligji i ashtuquajtur Benn, kërkon që qeveria të ngul këmbë për zgjatje të afatit të Brexit që është deri më 31 tetor, nëse nuk nënshkruhet një  marrëveshje nga Parlamenti deri më 19 tetor.

Një burim zyrtar nga  Downing Street tha: “Qeveria do të zbatojë Aktin e Bennit, i cili vetëm imponon një detyrë shumë të veçantë të ngushtë në lidhje me letrën e Parlamentit që kërkon një vonesë,  të hartuar nga një nënbashkësi e panjohur e deputetëve dhe fushatave pro-BE-së dhe që mund të interpretohet në mënyra të ndryshme.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Johnson ka thënë se ai më mirë do të ishte i vdekur sesa të kërkojë një vonesë, për  Brexit.

Në një deklaratë ditën e sotme, Johnson ka thënë se: “Një marrëveshje e re ose asnjë marrëveshje por pa vonesë”.

Komisioni Evropian tha se qëndrimi i tij se marrëveshja e re e propozuar në Mbretërinë e Bashkuar nuk siguronte një bazë për përfundimin e një marrëveshje nuk kishte ndryshuar pas një dite bisedimesh me zyrtarët e MB, por diskutimet do të vazhdonin të hënën.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment