KRYESORET
Aktualitet

MË E ASHPËR SE KURRË!Yuri Kim për ‘non gratën’ e Berishës:Ka prova! I iku drejtësisë

19 Janar 2022, 20:11 Nga DOSJA
MË E ASHPËR SE KURRË!Yuri Kim për ‘non

TIRANË– Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka hedhur poshtë të gjitha pretendimet e ish-kryeministrit Sali Berisha se shpallja e tij “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit ka prapavijë politike. Në një intervistë për emisionin “Now”, Yuri Kim, duke përdorur një gjuhë më të ashpër se daljet e tjera publike, ka shpjeguar edhe njëherë të gjithë procesin e ndërmarrjes së sanksioneve, duke i shuar shpresat Berishës se vendimi mund të kthehet pas. 

Sipas saj, mbi 200 persona janë sanksionuar nga Amerika për shkak të veprimeve të tyre, e deri më sot asnjë nuk ka mundur që të kthejë pas vendimin, duke përsëritur disa herë se askush nuk është mbi ligjin. 

Yuri Kim për Berishën: Shpallja e tij “non grata” ka të bëjë me korrupsionin. Procesi merr vite dhe nuk bëhet brenda ditës, nuk bëhet me teori konspirative. Ideja se kjo është hakmarrje politike, apo se nuk na pëlqen pozicioni i dikujt mbi Kosovën, është se kjo është fantazi. Ja faktet. Mbi 200 persona akuzohen për korrupsion domethënës, në këtë proces ka qindra njerëz dhe ekzaminojnë çdo provë. Kur arrijnë në tryezën e sekretarit të shtetit, sekretari ka sigurinë se fakti. E dini sa emra janë që kur i pa publiku tha “ua sa surprizë”, 0! E dini sa ia kanë dalë që të kthejnë pas vendimin? 0! Nuk jeni përjashtim rregulli. Provat i keni para syve. I ikën ndjekjes penale sepse dolën mbi ligjin. Askush nuk është mbi ligjin. Nëse e përdor autoritetin e postit për të shkelur ligjin për të vjedhur nga vendi dhe pastaj përdor forcën politike për të intimiduar të tjerët kjo nuk është më e pranueshme. Kështu ka qenë për disa kohë. Presidenti Biden e ka bërë të qartë që të kërkohet llogari për korrupsionin dhe minimin e demokracisë veçanërisht në Ballkanin Perëndimor. Kjo nuk ka të bëjë me fantazi por me fakte. Janë para syve të tu, të mi dhe para popullit shqiptar.

Po ashtu, në fjalën e saj, ambasadorja shtoi se në proces janë të përfshirë qindra persona, duke mos harruar të përmendë edhe agjentët e CIA e FBI. Ndërsa akuzat e Berishës se e gjitha vjen falë lobimit të George Soros, ambasadorja Kim e ka cilësuar si një fantazi. 

Kemi marrë në konsideratë një gamë të gjërë informacioni, publiksht dhe jo. Marrin informacion të njohur për publikun dhe nga burime konfidenciale. Nuk merret vetëm DASH për këtë, përfshihet departamenti i thesarit, FBI, CIA dhe një gamë ekspertësh për të parë, mbledhur dhe më pas shqyrtuar faktet që sekretari i shtetit të ketë besim të nënshkruaj. Këto nuk bëhen me thashetheme. Është fantazi. Vendimet tona bazohen në fakte. Po iu them edhe diçka tjetër. Njerëzit thonë se nuk ka dosje provash…Këto përcaktime janë specifike, nuk është çështje ligjore ndaj dhe në asnjë rast nuk paraqesim dosje provash. Shqipëria nuk ka pse të jetë përjashtim në këtë dosje rregullash. Për këtë nuk do i shpëtoni rregullit. Ndjesë!,”-shtoi ajo. 

Po ashtu, dha edhe një koment lidhur me procesin gjyqësor që lideri historik i PD ka nisur në Francë.

“Do çoni prova në ndonjë Gjykatë? Nuk ndodh ashtu! Nuk ndodh ashtu! Nuk ndodh ashtu! Nuk ndodh ashtu! Nuk ndodh ashtu! Nuk komentoj për fantazi apo hipoteza. Më pëlqen të jetoj në një botë të bazuar në fakte,”-e mbylli Kim.

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit bashkë me familjen e tij. Lajmi u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit është përfshirë në afera korruptive dhe ka pasuruar aleatët e tij politikë. Edhe pse nuk jep emra, DASH thekson se ka nevojë për një hetim të plotë në Shqipëri. Gruaja Liria, vajza Argita dhe djali, Shkëlzeni janë të prekur nga vendimi DASH, si persona të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA. Vetë Berisha e ka konsideruar të pabazë këtë vendim duke kërkuar që SHBA-të të bëjnë publike çdo provë që kanë kundër tij.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?