Bota

“Më bën krenar të jem burri yt.” Gruaja gjen mesazhin e lamtumirës që i kishte lënë bashkëshorti para se të vdiste: Më keni dhënë jetën më të mirë që mund të kisha kërkuar…

Jonathan Coelho ishte vetëm 32 vjeç, por nuk mundi t'i mbijetonte kësaj lufte të ashpër me koronavirusin. Ai vdiq më 22 prill, pasi kishte luftuar për 28 ditë me rradhë në spital.
Featured image of article: “Më bën krenar të jem burri yt.” Gruaja gjen mesazhin e lamtumirës që i kishte lënë bashkëshorti para se të vdiste: Më keni dhënë jetën më të mirë që mund të kisha kërkuar… 32-vjeçari Jonathan Coelho, me familjen e tij.

SHBA– Përgjatë këtyre muajve kur koronavirusi ka “gjunjëzuar” shumë shtete të botës, njerëzit kanë ndarë edhe  historitë apo eksperiencat e tyre të trishta që kanë përjetuar si shkak i Covid-19.  Kështu është edhe  rasti i  Katie Coelho, bashkëshorti i të cilës vdiq si shkak i virusit.

“Unë, ju dua djemtë e mi me gjithë zemër dhe ju më keni dhënë jetën më të mirë që mund të kisha kërkuar ndonjëherë.”– kjo është fjalia e parë që e një shënimi lamtumire Katie gjeti në telefonin e burrit të saj, pasi ai vdiq këtë jave.

Jonathan Coelho ishte vetëm 32 vjeç po nuk mundi t’i mbijetonte kësaj lufte të ashpër me koronavirusin. Ai vdiq më 22 prill, pasi kishte luftuar për 28 ditë me rradhë në spital. Ndër të tjera ajo thotë se po përpiqet që të mbajë vetën nga kjo tragjedi dhe pyet sesi do reagojnë dy fëmijët e saj të vegjël kur të marrin vesh që babai i tyre s’do kthehet më kurrë për  të jetuar me ta.

“Ata nuk e dinë që ata humbën qenien më të madhe njerëzore dhe ata do ta njohin babanë e tyre vetëm përmes fotove dhe videove.”- u shpreh ajo.

Të mërkurën në mëngjes Katie tha që ajo mori një telefonatë nga një infermiere në spitalin në Danbury, Connecticut  dhe i kërkuan asaj që të shkonte në spital. Në momentin kur ajo mbërriti atje, Jonathan kishte ndërruar jetë nga arresti kardiak i shkaktuar nga simptomat e koronavirusit, duke mos arritur që t’i jepte  lamtumirën.

Pavarësisht se ajo nuk ishte pranë Jonathan kurvdiq, ky i fundit i la diçka të veçantë për Katie.

“Ata më futën në dhomën e tij dhe ai qëndronte atje. Unë vetëm vazhdova të thoja ‘më vjen keq.  Për disa arsye në gjendjen time më të keqe, unë doja të hiqja të gjitha fotot e burrit tim dhe fëmijëve të mi nga telefoni i tij.”- tha Katie.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në momentin kur ajo ndezi telefonin gjeti një shënim nga Jonathan.

“Jam shumë me fat që më bën kaq krenar të jem burri yt dhe babai i Braedyn dhe Penny.  Katie ti je personi më i mirë dhe më e bukur që kam takuar ndonjëherë. Ti je me të vërtetë e veçantë. Sigurohuni që të jetoni jetën me lumturi dhe të njëjtin pasion që më bëri të dashurohem me ty”.- kishte shkruar Jonathan.

Pas këtioj shënimi Katie thotë se ajo u mahnit me të vërtetë kur e pa.

“Nëse do të isha e sëmurë dhe do të ndjehesha e dobët, nuk e di nëse do të kisha forcë t’i jepja familjes time një letër lamtumire. Dhe për t’u siguruar që ata e dinin se sa i dua dhe sa i lumtur isha me ta.”- përfudnoi ajo.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al 

Shto Koment