Bota

Me armë në dorë kërkojnë vëmëndjen e qeverisë për të shmangur krimin, fëmijët meksikanë trondisin rrjetin

Femijet mbajnë bluzat e një force policie të komunitetit, mbulojnë fytyrat e tyre me shami, kapin armët (prej druri për më të voglin) dhe rreshtohen në formacion në fushën e basketbollit të qytetit për të pozuar dhe marshuar për kamerat.

MEKSIKË- Imazhet e fëmijëve meksikanë të cilët mbajnë armë në dorë me qellim për të tërhequr vëmendjen për ndihmë nga qeveria federale për të shmangur kriminelët e organizuar, kane tronditur rrjetin.

Sipas mediave, ata mbajnë bluzat e një force policie të komunitetit, mbulojnë fytyrat e tyre me shami, kapin armët (prej druri për më të voglin) dhe rreshtohen në formacion në fushën e basketbollit të qytetit për të pozuar dhe marshuar për kamerat.

Pak prej atyre fëmijëve në të vërtetë mbajnë armë, por shfaqje të tilla këtu dhe në komunitetet e tjera të harruara shpesh janë përpjekje të dëshpëruara për të tërhequr vëmendjen për ndihmë nga qeveria federale për të shmangur kriminelët e organizuar.

Rajoni i largët i shtetit Guerrero është një nga më të varfrit të Meksikës dhe një nga më të dhunshmit e tij. Ai është një korridor kyç për prodhimin dhe tranzitin e drogës, veçanërisht heroina nga lulëkuqet e opiumit. Komunitetet etnike Nahua si Ayahualtempa janë kapur midis bandave kriminale ndërluftuese dhe vuajnë nga rrëmbime, zhvatje dhe vrasje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I pyetur në lidhje me stërvitjen me armë, më i madhi, 12-vjeçari Valentín Toribio tha: “Marshojmë vetëm kur reporterët do të vijnë dhe do të na intervistojnë. Bëjmë kështu që presidenti të na shohë dhe të na ndihmojë”, tha ai.

Vëllai i tij i madh e mësoi atë të qëllonte, megjithëse ai normalisht mban një armë vetëm për këtë interpretimin në foto. “Kur të rritem do të mbaj armë se tani mund të jetë e rrezikshme”, tha ai.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment