Bota

Më 9 qershor George Floyd përcillet për në banesën e fundit. Familja kërkon që pjesëmarrësit të…

Një shërbim përkujtimor do të mbahet të enjten në Minneapolis nga 1 pasdite deri në 3 pasdite ndërkohë Rev. Al Sharpton do të mbajë një jehonë në memorialin, i cili do të zhvillohet në Sanctuary Frank J. Lindquist në Universitetin Qendror të Veriut.
Featured image of article: Më 9 qershor George Floyd përcillet për në banesën e fundit. Familja kërkon që pjesëmarrësit të… Pamje nga Amerika

SHBA- Shërbimet për nder të George Floyd, i cili vdiq teksa po arrestohej në Minneapolis, do të zhvillohet në dy shtete gjatë gjashtë ditëve.

Një shërbim përkujtimor do të mbahet të enjten në Minneapolis nga 1 pasdite deri në 3 pasdite ndërkohë Rev. Al Sharpton do të mbajë një jehonë në memorialin, i cili do të zhvillohet në Sanctuary Frank J. Lindquist në Universitetin Qendror të Veriut.

Të hënën tjetër, një memorial publik do të zhvillohet nga mesdita deri në ora 6 të ditës tjetër, në Fountain of Praise Church.  Dhe të martën, një shërbim privat do të mbahet në një vend të panjohur më datë 9 qershor ku do t’i jepet edhe lamtumira e fundit.

“Për shkak të shqetësimeve në lidhje me pandeminë COVID-19, distanca sociale është në fokusin fokus kryesor dhe nga ata që marrin pjesë në secilin shërbim do t’u kërkohet të mbajnë maska ​​dhe doreza për sigurinë e të gjithëve,”- tha qendra e planifikimit përkujtimor. Floyd u largua nga Houston disa vjet më parë për një jetë më të mirë në Minesota. Por u vra nga oficeri i policisë Derek Chauvin që i kishte vendosur gjurin në fyt duke e lënë të vdekur. Floyd u arrestua pasi gjoja u përpoq të përdorte një faturë të falsifikuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Chauvin është akuzuar për vrasje të shkallës së dytë dhe të tretë, ndërkohë tre oficerët e tjerë të përfshirë në incident nuk janë arrestuar.

Burimi:CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment