Aktualitet

Mbyllja e JOQ, Këshilli i Europës reagon pas akuzave ndaj kryeministrit: Po bëhet presion ndaj mediave, mos ndiqni shembullin e Erdoganit

Në një shkrim në faqen e tyre zyrtare, Këshilli i Europës ka parashtruar akuzën e Këshillit të Mediave Shqiptare (AMC), ndaj kryeministrit Edi Rama për shfrytëzimin e situatës emergjente të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 për të mbyllur mediat online, përfshirë këtu “joqalbania.com”.
Featured image of article: Mbyllja e JOQ, Këshilli i Europës reagon pas akuzave ndaj kryeministrit: Po bëhet presion ndaj mediave, mos ndiqni shembullin e Erdoganit Edi Rama dhe Keshilli i Europes
Përditësuar:

TIRANË– Këshilli i Europës ka reaguar pas mbylljes së portalit ‘JOQ” dhe pas paralajmërimeve të kryeministrit Edi Rama ndaj mediave, të cilat i ka kërcënuar me bllokim nëse publikojnë lajmë të pavërteta.

Në një shkrim në faqen e tyre zyrtare, Këshilli i Europës ka parashtruar akuzën e Këshillit të Mediave Shqiptare (AMC), ndaj kryeministrit Edi Rama për shfrytëzimin e situatës emergjente të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 për të mbyllur mediat online, përfshirë këtu “joqalbania.com”.

 Ndër të tjera në shkrim citohet edhe vetë kryeministri Edi Rama me paralajmërimin që ka bërë më datë 28 nëntor.

Ky është paralajmërimi përfundimtar për portalet dhe kanalet e informacionit që në kushtet dhe brenda kornizës ligjore të një situate emergjente, do të jem i detyruar të ndërhyj me forcë për mbylljen e tyre për të përfunduar këtë fazë dramatike, nëse ato vazhdoni me lajme të rreme që përhapin panik!”- shkruhet citimi i Ramës.

Këshilli i Europës e mbyll shkrimin me një thirrje që Qeveria të “mos kopjojë çështjen famëkeqe të Erdoganit që përdori situatën e pas grushtit të shtetit për të sulmuar, arrestuar, mbyllur dhe goditur mediat kritike”.

Shkrimi i Këshillit të Europës

Këshilli i Mediave Shqiptare (AMC), një OJQ e përbërë nga gazetarë dhe profesionistë të mediave, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për shfrytëzimin e situatës emergjente të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe mbyllja e paligjshme e mediave online duke pretenduar se ka porositur AKEP (Elektronike dhe Autoriteti i Komunikimeve Postare) për të bllokuar portalet e lajmeve në internet, përfshirë joqalbania.com.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 1 Dhjetor 2019, AMC postoi një “Deklaratë të Shqetësimit në lidhje me Sulmin e Qeverisë Drejt Media” duke thënë se autoritetet “nuk mund të ndalojnë qytetarët ose portalet të denoncojnë keqmenaxhimin e situatës (aty ku ekziston) dhe, për më tepër, nuk mund të bllokojë një tërë portalin për një botim të vetëm. ” Sipas Reporter.Al, Kryeministri Rama “ka shprehur vazhdimisht pakënaqësi ndaj mediave” kur është përballur me pyetje të vështira në lidhje me aftësinë e qeverisë për të menaxhuar në mënyrë efektive pasojat e tërmetit.

Sipas gazetarit Gjergj Erebara, Kryeministri Rama ka përdorur platforma të mediave sociale në disa raste për të bërë presion në portalet në internet, duke kërcënuar mbylljen. Ai deklaroi në 28 nëntor 2019: “Ky është paralajmërimi përfundimtar për portalet dhe kanalet e informacionit që në kushtet dhe brenda kornizës ligjore të një situate emergjente, do të jem i detyruar të ndërhyj me forcë për mbylljen e tyre për të përfunduar këtë fazë dramatike, nëse vazhdoni me lajme të rreme që përhapin panik! “

Një tjetër mesazh video u shpërnda në Facebook në 3 dhjetor 2019 ku Kryeministri Rama iu drejtua publikut të gjerë, duke i nxitur ata që të shmangin shikimin e lajmeve në televizion dhe mos ndjekjen e portaleve në internet që krijuan “të ashtuquajturat burime informacioni”. “nuhatje e urryer dhe e pasigurt dhe konfuzion”.

Ndërsa AMC u bën thirrje mediave që të tregojnë përmbajtje në raportimin e verifikuar të lajmeve, ajo gjithashtu bën thirrje që Qeveria të “mos kopjojë çështjen famëkeqe të Erdoganit që përdori situatën e pas grushtit të shtetit për të sulmuar, arrestuar, mbyllur dhe goditur mediat kritike.”

Prej disa ditësh, AKEP ka vendosur që të mbyllë faqen interaktive JOQ. Gjithashtu Policia e Shtetit njoftoi se ishin proceduar Erland Dalliun dhe Gentian Çengelin, administratorë të faqes Jeta Osht Qef pasi kanë lejuar përhapjen e panikut me lajme destabilizuese, pas tërmetit që goditi vendin. Lajmi për të cilin u proceduan administratorët e JOQ, është një fotografi e shpërndarë në Instagram, ku në inbox-in e JOQ kishte shkuar një mesazh denoncim nga qytetarët se në morgun e Tiranës, kishte dhjetra trupa të vdekur.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment