Rajoni

Mbyllet takimi me Erdogan, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s drejt Greqisë: Problemet mes vendeve zgjidhen me dialog

Pikat kryesore të takimit mes palëve ishin çështjet e luftën mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, konfliktit mes Turqisë dhe Greqisë, si dhe siguria ne Mesdheun Lindor.
Featured image of article: Mbyllet takimi me Erdogan, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s drejt Greqisë: Problemet mes vendeve zgjidhen me dialog Jens Stotlenberg dhe Erdogan

TURQI- Sekretari i Pergjithshëm i NATO-S Jens Stoltenberg pas përfundimit të takimit me Presidentin Erdogan dhe me Ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Cavusholulu në një intervistë e quajti këtë takim si të mirë. Pikat kryesore të takimit mes palëve ishin çështjet e luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, konfliktit mes Turqisë dhe Greqisë, si dhe siguria ne Mesdheun Lindor.

 “Shpresa ime e patundur është se mekanizmi parandalues ​​ushtarak i zhvilluar nga NATO për Mesdheun Lindor mund të krijojë hapësirë ​​për përpjekje diplomatike. Problemet tani mund të zgjidhen vetëm përmes negociatave në frymën e solidaritetit aleat dhe ligjit ndërkombëtar,” shtoi diplomati i NATO-s.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që ditën e sotme Stoltenberg pritet që të bëj një ndalesë në Greqi ku do të takohet me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis si dhe me Ministrin e Punëve të Jashtme,  Nikos Dendias.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment