Bota

Mbyllet raundi i 62 i bisedimeve Greqi-Turqi, bisedimet do të vijojnë dhe ditën e nesërme

Në veçanti, ata kapën folur për bisedime që kanë lënë në raundin e 61, të mbajtur më 25 janar në Stamboll për të zgjidhur pikat e konvergjencës për çdo negociatë në të ardhmen në lidhje me caktimin e shelfit kontinental dhe në Egje dhe Mesdheun Lindor, sipas Ligjit Ndërkombëtar .
Featured image of article: Mbyllet raundi i 62 i bisedimeve Greqi-Turqi, bisedimet do të vijojnë dhe ditën e nesërme Foto ilustruese

GREQI– Mbyllet raundi i 62 i bisedimeve Greqi-Turqi. Sipas mediave greke, bisedimet kanë zgjatur rreth gjashtë orë dhe janë zhvilluar në një hotel qendror në Athinë.

Në veçanti, ata kanë folur për bisedime që kanë lënë në raundin e 61, të mbajtur më 25 janar në Stamboll për të zgjidhur pikat e konvergjencës për çdo negociatë në të ardhmen në lidhje me caktimin e shelfit kontinental në Egje dhe Mesdheun Lindor, sipas Ligjit Ndërkombëtar .

Ambasadori Pavlos Apostolidis ishte kreu i delegacionit grek, ndërsa ai turk drejtohej nga Zëvendës Ministri i Jashtëm, Sedat Onal .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vihet re se kësaj here përfaqësuesi i Presidencës Turke dhe një bashkëpunëtor shumë i ngushtë i Erdoganit Ibrahim Kalin nuk morën pjesë.

Ndërkohë, konsultimet do të zhvillohen dhe ditën e nesërme,  midis Onal dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Punëve të Jashtme, Themistoklis Demiris , në kontekstin e të ashtuquajturit dialog politik.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment